Dve večeri za redom, 29. i 30. novembra, italijanska trupa savremene igre koju predvodi koreograf Mvula Sungani nastupila je na subotičkoj Sceni Jadran, sa svojim najnovijim komadom “Sabir”. Publika je doslovce ovacijama ispratila igrače i muzičare koji su priredili scensko putovanje Mediteranom.
Delo je kreirano za međunarodnu baletsku zvezdu Emanuelu Bjankini koju prate igrači iz Rima, kao i kompozitor i multi-instrumentalista Erazmo Petringa, svirajući uživo na sceni. Katarzično iskustvo doživela je publika zahvaljujući delu koje istovremeno slavi individualnost i istražuje zajedništvo, spajajući moć pokreta sa snažnom pričom o ljudskoj povezanosti, dok sam naslov simbolizuje univerzalnu poruku o potrebi za dijalogom, tolerancijom i solidarnošću. Koreografija je vešto kombinovala elemente baletske tehnike i akrobatike, sa inovativnim savremenim stilovima, stvarajući jedinstvenu umetničku celinu.
Ova lepa priča rezultat je nastavka uspešne saradnje Beogradskog festivala igre koji vodi Aja Jung i Narodnog pozorišta Subotica, čiji je upravnik Miloš Nikolić, kao domaćin, izrazio oduševljenje viđenim na sceni.
„Za naše pozorište, ovo gostovanje ima poseban značaj. Ono nas podseća na potrebu međusobnog uvažavanja i kulturnog dijaloga. Narodno pozorište Subotica, kao institucija koja neguje različite umetničke forme, prepoznaje značaj umetničke igre. Svojim dolaskom na ovu funkciju postavio sam sebi za cilj da obogatim pozorišni repertoar i to i činim, o čemu svedoči i gostovanje italijanskih umetnika na našoj sceni. Savremena igra, svojom slobodom izražavanja i inovativnim pristupom, inspiriše nas da budemo hrabri, da rušimo predrasude i otkrivamo nove dimenzije umetnosti. Upravo zbog toga, posebno mi je drago što smo ugostili ansambl koji je na scenu doneo tu hrabrost i umetničku autentičnost. Ovo gostovanje realizovano je zahvaljujući izuzetnoj saradnji sa Ajom Jung, a rad na organizaciji događaja omogućio nam je da ostvarimo kulturnu razmenu na najvišem nivou. To se tokom ove dve večeri moglo i videti. Hvala joj na tome što je prepoznala Suboticu kao grad spreman da ugosti ovakav umetnički spektakl, hvala Pokrajini, a posebnu zahvalnost dugujem gradonačelniku Stevanu Bakiću na podršci “- istakao je Miloš Nikolić, upravnik Narodnog pozorišta Subotica. “Umetnici iz Italije imali su priliku da upoznaju naš grad i dožive njegovu jedinstvenu atmosferu. Tokom svog boravka, izrazili su oduševljenje arhitekturom Subotice, njenom tradicijom i toplim prijemom domaćina. Istakli su kako je publika u Subotici bila emotivna i otvorena za umetničku komunikaciju, što je za njih bilo posebno inspirativno.”
Italijanski umetnici su kroz svoje izvođenje doneli poseban duh i energiju na subotičku scenu, oduševljavajući publiku svojim talentom i strašću za igrom. Njihova predstava „Sabir“ je osvojila srca gledalaca svojom emotivnošću, virtuoznošću i originalnošću. Ova posvećenost umetnosti i želja da se prenese poruka zajedništva i tolerancije kroz igru bila je inspiracija i za lokalnu publiku koja je sa oduševljenjem dočekala ovaj spektakl.
Nastup italijanske trupe savremene igre u Subotici predstavlja važan korak ka kulturnoj razmeni i saradnji među umetnicima iz različitih delova sveta. Ovaj događaj nije samo predstava, već i prilika da se otvore vrata za dalju saradnju i stvaranje mostova između različitih kultura i umetničkih izraza. Kroz umetnost i igru, možemo da se povežemo i razumemo jedni druge, bez obzira na jezik, naciju ili poreklo.
Nadamo se da će ovakvi događaji postati sve češći u Subotici i da će umetnici iz različitih krajeva sveta nastaviti da dolaze i dele svoje talente sa lokalnom publikom. Umetnost nema granice i može da nas spoji i inspiriše na mnogo načina. Kroz ovakve kulturne događaje, gradovi kao što je Subotica postaju centri kulturne raznolikosti i otvorenosti ka svetu, stvarajući bogat kulturni pejzaž i pružajući publici jedinstvena iskustva i uvide u različite umetničke forme.
Italijanski umetnici su svojim nastupom u Subotici pokazali da umetnost može da nas poveže i inspiriše na dublji nivo, da otvori srca i umove ljudi i da stvori mostove između različitih kultura i tradicija. Njihova predstava „Sabir“ je bila pravo umetničko iskustvo koje je ostavilo snažan utisak na publiku i podstaklo ih da razmišljaju o važnosti zajedništva, tolerancije i solidarnosti u današnjem svetu.
Kroz ovaj događaj, Subotica je postala centar savremene igre i kulturne razmene, otvarajući vrata za dalju saradnju i interakciju sa umetnicima iz različitih delova sveta. Nadamo se da će ovakvi kulturni događaji postati redovna pojava u gradu i da će nastaviti da inspirišu i povezuju ljude kroz umetnost i igru.