EK radi na novim standardima za sisteme grejanja na drva

Milan Petrović avatar

Evropska komisija trenutno razmatra nove standarde za sisteme grejanja na drva, što je izazvalo zabrinutost među državama članicama, posebno u Češkoj. Predlog novih propisa, koji je trebao biti predstavljen u Briselu 12. februara, naišao je na oštar otpor zbog izuzetno strogih normi koje bi mogle dovesti do potpunog ukidanja peći i kotlova na drva već od 2027. godine. Ova regulativa bi mogla značajno uticati na dostupnost i cenu grejanja na drva, što bi predstavljalo ozbiljan problem za mnoge potrošače.

Industrijski predstavnici u Nemačkoj i Češkoj upozoravaju da bi nove regulative mogle izbaciti iz upotrebe većinu trenutno dostupnih modela peći na drva, a takođe bi podigle i njihove cene. U Češkoj, ministar industrije i trgovine, Lukáš Vlček, je javno izrazio protivljenje ovim pravilima, naglašavajući da je cilj zelene politike EU da bude u skladu s tehnološkim razvojem, a ne da prekomerno opterećuje budžete domaćinstava i preduzeća.

Jedan od ključnih zahteva u predlogu jeste obavezna ugradnja automatskih sistema za regulaciju sagorevanja, što bi značilo da peći i kotlovi na drva ne bi mogli raditi bez struje. Ova odredba bi predstavljala ozbiljan problem za one koji žive u područjima sa slabijom elektroenergetskom infrastrukturom i oslanjaju se na grejanje na drva kao alternativno rešenje tokom zimskih meseci kada dolazi do nestanka struje.

Snažna reakcija iz Češke i drugih država članica dovela je do odlaganja sastanka Evropske komisije planiranog za 12. februar, uz obrazloženje da je potrebno dodatno tehničko razmatranje predloga. Ova situacija je izazvala olakšanje među onima koji se protive strožim normama, jer smatraju da bi one mogle ozbiljno ugroziti dostupnost sistema grejanja za domaćinstva.

Evropska unija već neko vreme razmatra ograničenja za grejanje na drva zbog zdravstvenih rizika povezanih s ugljen-monoksidom i česticama iz dimnih gasova, koje mogu izazvati ozbiljne plućne bolesti kao što su astma. Ipak, mnogi smatraju da bi prestroge regulative mogle otežati proces energetske tranzicije, jer bi sistemi grejanja na biomasu ostali ključni deo tog procesa.

Nemački evroposlanik Peter Liese je istakao važnost sistema grejanja na biomasu za energetsku tranziciju, naglašavajući da je potrebno pronaći ravnotežu između zaštite životne sredine i očuvanja dostupnosti grejanja za potrošače. Ova situacija ukazuje na kompleksnost izazova s kojima se suočava Evropska unija u pokušaju da uskladi zelene politike sa praktičnim potrebama svojih građana.

Kako se situacija razvija, ostaje da se vidi kakve će konačne odluke biti donete i kako će one uticati na potrošače i industriju grejanja na drva u Evropi.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: