Sektor ekologije i unapređenja životne sredine JKP „Gradska čistoća“ Beograd nastavlja sa akcijom suzbijanja krpelja na javnim zelenim površinama u Beogradu. Akcija će se sprovoditi u sredu, 26. juna u periodu od 9.00 do 12.00 časova na javnim zelenim površinama u Sopotu, Trešnji, Šupljoj steni, Lazarevcu, Očagama i Mladenovcu. Dinamika suzbijanja krpelja zavisi od rezultata monitoringa i vremenskih uslova, a aktivnost krpelja zavisi od temperature, vlage i dužine dana.
Preparat koji se koristi za suzbijanje krpelja je registrovan od strane Ministarstva za zaštitu životne sredine i građani nemaju razloga za strah. Apeluje se na sugrađane da omoguće ekipama koje sprovode tretmane suzbijanja krpelja nesmetan rad, kao i da pčelari preduzmu potrebne mere za zaštitu pčela tokom sprovođenja tretmana.
Krpelji su paraziti koji se hrane krvlju domaćina, kao što su ljudi, kućni ljubimci i divlje životinje. Prenose razne bolesti, uključujući lajmsku bolest, encefalitis i erlihiozu. Stoga je važno redovno proveravati sebe i svoje ljubimce nakon boravka u prirodi, kao i preduzeti mere zaštitu od krpelja.
Veliki uspeh poljoprivredne sezone je moguć uz primenu različitih agrotehničkih mera i preparata koji doprinose zaštiti useva od štetočina, bolesti i korova. Međutim, korišćenje pesticida može imati negativne posledice po životnu sredinu i zdravlje ljudi.
Učestala upotreba pesticida može dovesti do zagađenja vode, zemljišta i vazduha, kao i do pojave otpornosti štetočina na pesticide. Zbog toga je važno primeniti integrisanu zaštitu bilja, koja podrazumeva kombinovanje različitih agrotehničkih mera sa primenom pesticida samo kada je to zaista neophodno. Takođe je važno koristiti pesticide koji su registrovani i odobreni od strane nadležnih institucija, kako bi se smanjio rizik po životnu sredinu i zdravlje ljudi.
U cilju unapređenja zaštite useva od štetočina, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Hrvatske sprovodi program podsticaja za integrisanu proizvodnju. Program podsticaja za integrisanu proizvodnju obuhvata subvencije za nabavku opreme, sredstava za zaštitu bilja, kao i za sertifikaciju proizvoda. Cilj programa je podsticanje poljoprivrednika da primenjuju agrotehničke mere koje su efikasne u zaštiti useva, ali i štede životnu sredinu i zdravlje ljudi.
Primena integralne zaštite bilja, kao što su upotreba korisnih organizama, plodored, plodotehničke mere i primena preparata za zaštitu bilja samo kada je to zaista neophodno, doprinosi očuvanju biodiverziteta, smanjenju zagađenja i očuvanju zdravlja ljudi. Poljoprivrednici koji primenjuju integrisanu zaštitu bilja mogu ostvariti bolje prinose i bolji kvalitet proizvoda, kao i doprineti očuvanju životne sredine.
Učešće poljoprivrednika u programu podsticaja za integrisanu proizvodnju je važno za unapređenje zaštite useva, biodiverziteta i zdravlja ljudi. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Hrvatske nastoji da podrži poljoprivrednike u primeni agrotehničkih mera koje su ekološki prihvatljive, a istovremeno efikasne u zaštiti useva. Integracija zaštite bilja u poljoprivrednu proizvodnju je ključna za očuvanje životne sredine i zdravlja ljudi, kao i za održivu poljoprivredu.