Visoki predstavnici republikanaca i demokrata u komitetu Predstavničkog doma američkog Kongresa za Kinu izdali su upozorenje izvršnim direktorima kompanija Apple i Alphabet da budu spremni ukloniti TikTok iz svojih prodavnica aplikacija u Sjedinjenim Američkim Državama do 19. januara. Američki savezni apelacioni sud nedavno je potvrdio zakon koji zahteva od kineske kompanije Bajtdens da proda društvenu mrežu TikTok ili da bude zabranjena na teritoriji SAD-a.
Visoki članovi Predstavničkog doma, republikanac Džon Molenar i demokrata Radža Krišnamurti, apelirali su na izvršnog direktora TikToka da proda aplikaciju koju koristi 170 miliona Amerikanaca. Kongres je reagirao brzo i odlučno kako bi zaštitio nacionalnu bezbednost Sjedinjenih Američkih Država i američke korisnike TikToka od uticaja Komunističke partije Kine.
„Pozivamo TikTok da odmah obavi prodaju“, napisali su poslanici. Ova odluka dolazi nakon potvrde zakona koji zahteva prodaju TikToka ili njegovu zabranu u SAD-u, a sve u cilju zaštite nacionalne bezbednosti i interesa američkih građana. TikTok, popularna društvena mreža koja je postala omiljena među mladima širom sveta, suočava se sa pritiscima vlade SAD-a zbog navodne veze sa kineskom vladom i pitanja o privatnosti podataka korisnika.
Očekuje se da će izvršni direktori Epla i Alfabeta pažljivo razmotriti zahtev Kongresa i preduzeti odgovarajuće korake u skladu sa zakonom. Ako TikTok ne ispuni zahteve Kongresa do 19. januara, mogu se očekivati dalje akcije i moguće posledice za ovu popularnu društvenu mrežu.
Ova situacija naglašava rastuće tenzije između SAD-a i Kine u vezi sa tehnološkim pitanjima i nacionalnom bezbednošću. Sve veći broj američkih političara i zvaničnika izražava zabrinutost zbog uticaja kineskih tehnoloških kompanija na američko društvo i ekonomiju, posebno kada je reč o pitanjima privatnosti podataka i nacionalne bezbednosti.
U međuvremenu, TikTok se suočava sa sve većim pritiscima i zahtevima za prodaju ili zabranu u SAD-u, dok se kinesko-američki odnosi nastavljaju da budu napeti. Čeka se dalji razvoj događaja u vezi sa ovom situacijom i mogućim posledicama po TikTok i njegove korisnike.
Ova odluka Kongresa jasno pokazuje ozbiljnost situacije i nameru SAD-a da zaštiti svoju nacionalnu bezbednost i interese od potencijalnih pretnji iz inostranstva. Kineske tehnološke kompanije, poput TikToka, postaju sve više pod lupom američkih vlasti zbog sumnji u veze sa kineskom vladom i moguće negativne uticaje na američko društvo.
Izvršni direktori Epla i Alfabeta sada su u poziciji da odgovore na zahtev Kongresa i preduzmu odgovarajuće korake u skladu sa zakonom. Ukoliko TikTok ne ispuni zahteve do postavljenog roka, mogu se očekivati dalje akcije i posledice, što bi moglo uticati na budućnost ove popularne društvene mreže.
Kineska kompanija Bajtdens, vlasnik TikToka, suočava se sa pritiscima vlade SAD-a i zahtevima za prodaju društvene mreže ili njenu zabranu na teritoriji SAD-a. Ova situacija pokazuje sve veće tenzije između SAD-a i Kine u vezi sa tehnološkim pitanjima i nacionalnom bezbednošću, što može imati dugoročne posledice na odnose između ove dve zemlje.
Sa 170 miliona američkih korisnika, TikTok je postao jedna od najpopularnijih društvenih mreža u SAD-u, ali sada se suočava sa mogućnošću prodaje ili zabrane zbog sumnji u veze sa kineskom vladom. Očekuje se da će izvršni direktori Epla i Alfabeta pažljivo razmotriti situaciju i preduzeti odgovarajuće korake u skladu sa zahtevima Kongresa i zakonskim propisima.
U svetlu ovih događaja, američka javnost i korisnici TikToka prate situaciju sa pažnjom i očekuju dalje razvoj događaja u vezi sa sudbinom ove popularne društvene mreže u SAD-u. Kako će se situacija dalje razvijati i kakve će posledice imati po TikTok i njegove korisnike, ostaje da se vidi u narednim nedeljama i mesecima.