Nakon godinu dana, Evropska unija (EU) mogla bi da ukine sankcije Prištini iako vlada Aljbina Kurtija nije ispunila nijedan uslov za to. Šef evropske diplomatije Žozep Borelj predložio je ukidanje sankcija zbog mira u kući, iako je situacija na terenu eskalirala poslednjih meseci, posebno od strane Prištine prema Srbima na Kosovu.
Sankcije su uvedene krajem juna 2023. jer Priština nije preduzela neophodne korake za deeskalaciju situacije na severu Kosova. Prema zahtevima EU, trebalo je obustaviti policijske operacije u blizini opštinskih zgrada na severu Kosova, gradonačelnici u četiri opštine trebali su privremeno obavljati dužnosti sa alternativnih lokacija, kao i raspisati nove izbore u tim opštinama.
Međutim, politikolog Ognjen Gogić tvrdi da Priština nije ispunila nijedan od tih uslova. Specijalna policija nije povučena iz zgrada opština, gradonačelnici nisu radili sa alternativnih lokacija, a izbori nisu održani. Takođe, kaznene mere EU prema Prištini su više bile retoričke nego stvarne političke i ekonomske sankcije.
Diplomat Zoran Milivojević smatra da predlog Borelja nije iznenađenje jer EU tretira Kosovo kao nezavisan subjekt, te se potezi vuku ka podršci nezavisnosti Kosova. Diplomata Srećko Đukić dodaje da su kaznene mere više bile znak upozorenja Kurtiju, ali da ga jedino Amerikanci mogu smeniti sa vlasti i naterati ga na nove izbore.
Umesto smirivanja situacije, Priština je eskalirala tenzije, posebno prema Srbima na Kosovu. Centralna banka Kosova ukinula je dinar, Kosovska policija nastavila je hapšenje Srba, nisu održani novi izbori u opštinama na severu Kosova, a gradonačelnici nisu obavljali funkciju sa alternativnih lokacija.
U ovakvoj situaciji, predlog EU o ukidanju sankcija Prištini izaziva kontroverze, s obzirom na nedostatak ispunjenja uslova i eskalaciju tenzija na terenu. Srbima na Kosovu otežan je svakodnevni život, a ukidanje mera bez adekvatnog ponašanja Prištine može dovesti do dodatnih problema i nestabilnosti na Kosovu.