Evropska komisija je danas saopštila da je donela odluke o kaznama za američke tehnološke kompanije Epl i Meta, koje su prekršile Zakon o digitalnim tržištima (DMA). Epl je kažnjen sa 500 miliona evra, dok je Meta dobila kaznu u iznosu od 200 miliona evra. Ove odluke su rezultat opsežnog dijaloga sa kompanijama, koji im je pružio priliku da iznesu svoje stavove i argumente.
Epl je kažnjen zbog nepoštovanja obaveza predviđenih zakonom DMA. Prema ovom zakonu, programeri koji koriste Eplovu prodavnicu aplikacija (Apple Store) moraju biti u mogućnosti da obaveštavaju kupce o alternativnim ponudama van prodavnice, kao i da im omoguće da izvrše kupovinu. Istražitelji Komisije su zaključili da Epl nije ispunio ovu obavezu, a pored novčane kazne, kompaniji je naloženo da ukloni tehnička i komercijalna ograničenja koja ometaju konkurenciju.
S druge strane, Meta je kažnjena jer nije poštovala odredbu DMA koja se odnosi na „čuvarske kapije“, odnosno platforme sa velikim brojem korisnika. Prema ovom zakonu, takve platforme moraju tražiti saglasnost korisnika za kombinovanje njihovih ličnih podataka između različitih usluga. Korisnici koji odbiju saglasnost moraju imati pristup alternativnim opcijama koje su manje personalizovane, ali ekvivalentne.
U novembru 2023. godine, Meta je uvela binarni model oglašavanja pod nazivom „pristani ili plati“, koji korisnicima Fejsbuka i Instagrama pruža izbor između pristanka na korišćenje njihovih ličnih podataka za personalizovano oglašavanje ili plaćanja mesečne pretplate za uslugu bez oglasa. Međutim, Komisija je utvrdila da ovaj model nije u skladu sa DMA, jer nije omogućio korisnicima pravi izbor usluge koja koristi manje ličnih podataka, a koja bi bila ekvivalentna usluzi sa personalizovanim oglasima.
Kao rezultat ovih odluka, Epl i Meta su dužni da se povinuju zahtevima Komisije u roku od 60 dana. U suprotnom, kompanije će se suočiti sa dodatnim kaznama. Evropska komisija nastavlja da sprovodi stroge mere u cilju zaštite konkurencije i prava potrošača na digitalnim tržištima, a ovakve odluke su deo šireg napora da se osigura poštena i otvorena tržišna okruženja za sve učesnike.
Ove kazne pokazuju ozbiljnost Evropske unije u borbi protiv monopolskih praksi i nepoštenih poslovnih modela koji mogu ugroziti korisnike i manja preduzeća. Epl i Meta, kao lideri u tehnologiji, suočavaju se sa sve većim pritiscima da se prilagode novim regulativama i da obezbede transparentnost i poštovanje prava korisnika. Očekuje se da će ove odluke imati dugoročne posledice na način na koji se sprovode poslovne strategije ovih kompanija u Evropi i širom sveta.