EU upozorava i kažnjava američke tehnološke kompanije

Milan Petrović avatar

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen je jasno stavila do znanja da će Evropska unija dosledno primenjivati svoje digitalne propise na velike tehnološke kompanije, uključujući TikTok, Iks, Epl i Metu, bez obzira na to ko ih vodi ili gde su smeštene. U pisanom odgovoru na pitanja o posvećenosti EU digitalnim regulativama, Fon der Lajen je naglasila da su propisi koje su usvojili evropski zakonodavci obavezni za sprovođenje, te da su pokrenuti postupci protiv nekoliko pomenutih platformi.

„Propisi moraju da budu sprovedeni. Zbog toga smo pokrenuli postupke protiv TikToka, Iksa, Epla, Mete – da pomenem samo nekoliko njih. Primenićemo propise pošteno, proporcionalno i bez predrasuda. Nije nas briga odakle je kompanija i ko je vodi. Nama je stalo do zaštite ljudi,“ izjavila je Fon der Lajen. Ove reči naglašavaju odlučnost EU da sprovodi obiman paket digitalnih propisa, koji su naišli na oštre kritike, posebno od strane članova administracije bivšeg predsednika SAD Donalda Trampa.

Potpredsednik SAD Džej Di Vens je predvodio kritike na evropske zakone kao što su Zakon o digitalnim uslugama (DSA) i Zakon o veštačkoj inteligenciji (AI Act), tvrdeći da oni cenzurišu slobodu govora i guše inovacije u Evropi. Uoči predsedničkih izbora u SAD, Vens je povezao učešće Vašingtona u NATO-u sa evropskim digitalnim propisima, sugerišući mogućnost da bi Sjedinjene Države mogle da uskrate podršku Alijansi ukoliko EU bude sprovodila zakone na platformama.

Ove pretnje su izazvale zabrinutost da bi EU mogla da odloži primenu svojih zakona kako bi izbegla „bes“ Trampove administracije, posebno u svetlu napetih pregovora o američkim trgovinskim carinama prema Evropi. Evropska komisija trenutno razmatra mogućnost izricanja kazni protiv mreže Iks nakon što je završila istragu o toj platformi u januaru.

Prema izveštaju „Njujork tajmsa“, koji je objavljen početkom aprila, Brisel bi mogao da izrekne kaznu do jedne milijarde dolara, iako je portparol Komisije demantovao ovaj izveštaj. Ova situacija ukazuje na sve veću tenziju između Evropske unije i velikih tehnoloških kompanija, a Fon der Lajen je svojom izjavom dodatno pojačala stav EU da će štititi svoje digitalne prostore i korisnike.

U svetlu ovih dešavanja, jasno je da će se sukobi između evropskih regulativa i američkih tehnoloških giganata nastaviti, a posledice tih sukoba mogu imati značajan uticaj na globalno digitalno tržište. Evropska unija se čini odlučnom da postavi standarde koji će zaštititi korisnike i osigurati odgovornost tehnoloških kompanija, dok se sa druge strane očekuje da će tehnološki sektor nastaviti da se protivi ovakvim regulativama, tvrdeći da one mogu ugroziti inovacije i slobodu govora.

Milan Petrović avatar