Euronews Centar o teorijama zavere o nestanku Danke Ilić

Milan Petrović avatar

Teorije zavjere i lažne informacije imaju ozbiljne posljedice na pojedinca i društvo, što je pokazao slučaj nestanka dvogodišnje Dake Ilić. Njeni roditelji su mjesecima bili meta nasilja i dezinformacija na društvenim mrežama i u tabloidima. Taj pritisak ih je natjerao da se brane i demantiraju optužbe putem TikToka, gdje su se suočili s brojnim teorijama zavjere i lažima.

Na društvenim mrežama i u tabloidima širile su se glasine o prodaji djeteta, lošem ponašanju roditelja, čak i lažna tvrdnja o tajnom računu s velikom sumom novca. Istovremeno, postojale su teorije o nevinosti optuženih za ubojstvo djevojčice. Ova situacija kulminirala je hapšenjem pojedinaca koji su širili neosnovane optužbe na račun roditelja.

Sociolozi ističu da se teorije zavjere šire u kontekstu nepovjerenja prema institucijama i stručnjacima, te potrebe ljudi da traže istinu izvan tradicionalnih izvora informacija. Međutim, mešetari znaju kako pružiti prividno jednostavna rješenja za kompleksna pitanja, teorije zavjere pružaju prividno olakšanje od teskobe i straha.

Roditelji Dake Ilić su se odlučili obratiti javnosti putem TikToka kao obliku odustajanja od institucija koje ih nisu zaštitile. Ovaj pristup može biti opasan, ali istovremeno može privući pažnju autentičnosti i iskrenosti. No, prisustvujemo „mengeleovskom“ eksperimentu gdje se na živim ljudima eksperimentira s porukama na društvenim mrežama kako bi stekli povjerenje javnosti.

Važno je shvatiti da društvene mreže i mediji ne podučavaju empatiji, već se fokusiraju na ekonomiju zarade kroz izazivanje emocija. Sve ovo predstavlja primjer nedostatka empatije i manipulacije masama putem teorija zavjere i lažnih informacija. Kompletnu emisiju možete pogledati u videu na početku teksta.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: