Evo da li će Legija izaći iz zatvora – Viši sud razmotrio molbu i doneo odluku

Milan Petrović avatar

Milorad Ulemek Legija, bivši komandant Jedinice za specijalne operacije (JSO), osuđen je na 40 godina zatvora zbog ubistva premijera Srbije Zorana Đinđića. Početkom novembra, Ulemek je zatražio od suda da bude pušten na uslovnu slobodu, međutim Viši sud u Beogradu odbacio je tu molbu.

Razlog za odbacivanje molbe je taj što Ulemek nije ispunio uslov da je odležao dve trećine kazne na koju je osuđen. Prema saznanjima, Ulemek nije ispunio taj uslov, pa je sud odlučio da ne odobri njegov zahtev za uslovno puštanje na slobodu.

Milorad Ulemek Legija, koji je bio jedan od vođa grupe koja je izvršila atentat na premijera Zorana Đinđića 2003. godine, osuđen je na 40 godina zatvora. Nakon što je izvršio atentat, Ulemek je bio u bekstvu nekoliko godina pre nego što je uhapšen i osuđen.

Ulemek je bio visoko rangirani oficir u Jedinici za specijalne operacije, poznatoj kao „Crvene beretke“, koja je bila poznata po svojoj povezanosti sa tajnim službama i političkim elitama. Nakon atentata na Zorana Đinđića, Jedinica za specijalne operacije je rasformirana, a njeni članovi su procesuirani i osuđeni za različite zločine.

Ulemek je bio jedan od najpoznatijih pripadnika Jedinice za specijalne operacije i bio je poznat po svojoj okrutnosti i sposobnosti da izvrši zadatke koje su mu dodeljeni. Nakon atentata na Zorana Đinđića, Ulemek je postao simbol korupcije i nasilja u Srbiji, a njegovo ime se i danas pominje kao primer zloupotrebe moći i uticaja u političkim krugovima.

Ulemek je tokom suđenja tvrdio da je bio samo izvršilac naređenja i da nije imao motiv da ubije premijera, međutim sud je utvrdio da je on bio jedan od glavnih organizatora atentata i da je bio direktno umešan u planiranje i izvršenje zločina.

Ulemek je odslužio veći deo svoje kazne u zatvoru i bio je pod strogim nadzorom zbog svoje prošlosti i kontroverznih veza sa političkim krugovima i tajnim službama. Međutim, njegova molba za uslovno puštanje na slobodu nije odobrena zbog nepotpunog odsluženja kazne, pa će on ostati u zatvoru dok ne ispuni sve uslove za uslovno puštanje na slobodu.

Ulemekova sudbina je i dalje neizvesna, jer se ne zna da li će on ikada biti pušten na slobodu zbog težine zločina za koje je osuđen. Njegov slučaj je simbol korupcije, nasilja i zloupotrebe moći u Srbiji i podseća nas na tamnu stranu politike i društva u kojem živimo.

Ulemek je i dalje kontroverzna figura u Srbiji, jer je bio visoko rangirani oficir u vojsci i tajnim službama, ali je istovremeno bio osuđen za teške zločine i terorizam. Njegova sudbina će ostati tema rasprava i polemika u javnosti, jer su mnogi podeljeni oko toga da li treba da bude pušten na slobodu ili da nastavi da služi kaznu za svoje zločine.

Ulemekova priča je jedna od mnogih koje oslikavaju tamnu stranu politike i moći u Srbiji, gde su korupcija, nasilje i zloupotreba moći prisutni u svim sferama društva. Njegov slučaj je simbol borbe protiv kriminala i korupcije u Srbiji i podseća nas na to da pravda mora biti dostupna svima, bez obzira na to koliko su moćni ili uticajni.

Milan Petrović avatar