Prosečna neto plata u Srbiji kontinuirano raste u prvih šest meseci ove godine. U poređenju sa istim periodom prošle godine, prosečna plata je nominalno porasla za 14,7 odsto, dok je realni rast iznosio 9,2 odsto. Najveći realni rast neto plata zabeležen je u obrazovanju, gde je iznosio 12,5 odsto. Prerađivačka industrija i administrativne i pomoćne uslužne delatnosti takođe su imale značajan rast plata od 10,8 odnosno 10,5 odsto.
Najveće zarade bez poreza i doprinosa u prva dva kvartala ove godine zabeležene su u računarskom programiranju i konsultantskim delatnostima, vazdušnom saobraćaju, naučnom istraživanju i razvoju, te proizvodnji duvanskih proizvoda. Zarade su se kretale u rasponu od 54.384 dinara do 164.900 dinara u ostalim delatnostima.
Po regionima, najveća prosečna zarada bez poreza i doprinosa u prvoj polovini 2024. godine zabeležena je u Beogradskom regionu sa 121.928 dinara, dok je najmanji prosek zabeležen u Šumadiji i Zapadnoj Srbiji sa 80.931 dinar. U poređenju sa prethodnim kvartalom, odnos prosečne potrošačke korpe i zarade bez poreza i doprinosa ukazuje na porast kupovne moći stanovništva.
U drugom kvartalu 2024. godine, za pokriće prosečne potrošačke korpe bilo je potrebno izdvojiti 1,06 prosečnih zarada, dok je za minimalnu potrošačku korpu bilo dovoljno 0,55 prosečnih zarada. U poređenju sa istim periodom prethodne godine, odnos prosečne potrošačke korpe i zarade bez poreza i doprinosa od 1,06 takođe ukazuje na rast kupovne moći.
Po gradovima, Beograd je imao najveću kupovnu moć sa odnosom prosečne potrošačke korpe i prosečne zarade od 0,88, dok su Novi Sad, Niš, Kragujevac i Smederevo imali odnos iznad proseka. Ostali gradovi statistički prate trend minimalne, ali ne i prosečne pokrivenosti potrošačke korpe zaradom.
Ukupno gledano, porast plata u Srbiji pokazuje trend rasta kupovne moći građana, što može doprineti jačanju ekonomije i poboljšanju životnog standarda. Brojke pokazuju da su neke delatnosti poput obrazovanja, prerađivačke industrije i uslužnih delatnosti u centru rasta zarada, dok se regionalno Beograd ističe kao lider u visini prosečnih zarada. Ukoliko se ovaj trend nastavi, možemo očekivati dalji ekonomski napredak i poboljšanje životnih uslova građana Srbije.