Evo kada hakeri najčešće napadaju

Milan Petrović avatar

Ransomware napadi postaju sve češći i sofisticiraniji, pri čemu se većina napada dešava noću kako bi se iznenadili i uhvatili nespremni timovi za sajberbezbjednost. Kompanija Malwarebytes je objavila izvještaj za 2024. godinu o ransomwareu, koji otkriva zabrinjavajuće podatke o porastu ovih napada.

Prema izvještaju, većina incidenta povezanih sa ransomwareom dogodila se u ranim jutarnjim satima, između 01.00 i 05.00 sati. Razlog za to je što je tada manje ljudi na dežurstvu u organizacijama koje se bave otkrivanjem i odgovorom na sajbernapade, što olakšava napadačima da izvedu svoje planove.

Malwarebytes tvrdi da je sada potrebno manje vremena nego ikada ranije da se završi cijeli lanac napada ransomwarea, od početnog pristupa do šifrovanja. Umjesto nedjelja, sada su to sati, što dodatno povećava brzinu i efikasnost napada.

Na prvom i drugom mjestu po broju žrtava ransomwarea u protekloj godini su Sjedinjene Američke Države i Velika Britanija, koje su zabilježile dvocifreni godišnji porast obima napada. Također, udio napada koje izvode bande koje nisu među prvih 15 također raste, što ukazuje na to da ransomware postaje sve popularniji među sajberkriminalcima.

Sektori usluga i proizvodnje bili su najviše na meti ransomwarea u protekloj godini, posebno sektor proizvodnje koji je zabilježio porast broja napada od 71 odsto u odnosu na prethodnu godinu. To ukazuje na sve veću ranjivost ovih sektora i potrebu za većom pažnjom i ulaganjem u sajberbezbjednost.

Ransomware napadi predstavljaju ozbiljnu prijetnju za organizacije i pojedince, jer mogu dovesti do gubitka važnih podataka, blokiranja sistema ili čak traženja novčane otkupnine za otključavanje podataka. Zbog toga je važno da se organizacije adekvatno zaštite i pripreme za moguće napade.

Jedan od načina zaštite od ransomware napada je redovno ažuriranje antivirusnih programa i sigurnosnih sistema, kao i obuka zaposlenika o prevenciji sajbernapada. Također, važno je izbjegavati otvaranje sumnjivih ili nepoznatih emailova i linkova, jer to može biti ulazna tačka za napadače.

Uz to, preporučuje se i redovno pravljenje sigurnosnih kopija važnih podataka kako bi se mogli vratiti u slučaju napada ransomwareom. To može spriječiti gubitak podataka i umanjiti štetu koju ovakav napad može uzrokovati.

Konačno, saradnja sa stručnjacima za sajberbezbjednost i praćenje najnovijih trendova i tehnologija u ovoj oblasti također može pomoći organizacijama da se bolje zaštite od ransomware napada. Rano prepoznavanje i reagovanje na potencijalne prijetnje mogu značajno smanjiti rizik od napada i zaštititi važne informacije i podatke.

U zaključku, ransomware napadi predstavljaju ozbiljnu prijetnju za organizacije i pojedince, ali uz odgovarajuće mjere zaštite i prevencije, mogu se smanjiti rizici od ovakvih napada. Važno je da organizacije budu proaktivne u zaštiti svojih sistema i podataka kako bi izbjegle potencijalne štete koje ovakvi napadi mogu uzrokovati.

Milan Petrović avatar