Evo kako da prepoznate psihološko nasilje

Milan Petrović avatar

Psihološko nasilje ne ostavlja nikakve modrice ili očigledne fizičke tragove na žrtvi, ali itekako može ostaviti ozbiljne posledice po njihovo mentalno zdravlje. Psihološko nasilje obuhvata različite oblike zlostavljanja, uključujući verbalno zlostavljanje, emocionalnu manipulaciju, kontrolu, prijetnje, isključivanje, omalovažavanje i slično. Psiholog Leo Ivanišević ističe da ljudi počinju da sumnjaju na psihološko nasilje tek kada osete da im se mentalno zdravlje urušilo, poput depresije, anksioznosti, ili fizičkih bolesti poput problema sa štitnom žlezdom, krvnim pritiskom i drugim somatskim oboljenjima na nervnoj bazi.

Psiholog Leo Ivanišević objašnjava da prvi znaci psihološkog nasilja mogu biti suptilni i ne prepoznajemo ih odmah kao problematične. Manipulacija često uključuje pokušaje kontrole, dok ljubav podrazumeva poštovanje, podršku i dobar odnos komunikacije. Manipulacija obično počinje grandiozno, a manipulator može obasuti poklonima, pažnjom i komplimentima. Takvi manipulatori čine da počinjete da sumnjate u sebe i da osećate krivicu, što čini proces izlaska iz nasilne veze veoma teškim.

Različiti oblici psihološkog nasilja uključuju stalnu kritiku, kontrolu nad žrtvom, ignorisanje njenih potreba, izolaciju od prijatelja i porodice, pretnje, izbegavanje odgovornosti, manipulacija krivicom, stalno kršenje granica, hodanje po jajima, i gaslighting ili izluđivanje. Psihološko nasilje i manipulacija su poput smrti usled hiljada sitnih uboda i posekotina, i obično počinje postepeno. Ivanišević ističe da važno je prepoznati problem i potražiti podršku ukoliko se osoba nalazi u takvoj situaciji.

Psihološko nasilje može imati ozbiljne posledice na mentalno zdravlje žena, uključujući anksioznost, depresiju, nisko samopouzdanje, osećaj krivice, pa čak i posttraumatski stresni poremećaj (PTSP). Kako prepoznati psihološko nasilje i kako izaći iz takve situacije, psiholog Leo Ivanišević daje smernice, uključujući edukaciju o znakovima psihološkog nasilja, potragu za podrškom, osiguranje bezbednosti ukoliko se odluči napustiti nasilnu situaciju, konsultaciju sa stručnjacima i deljenje priče sa drugima. Potrebno je osnažiti osobe koje su žrtve psihološkog nasilja i omogućiti im pristup stručnoj pomoći ukoliko se nalaze u takvoj situaciji.

Milan Petrović avatar