Evo koje bolesti možete dobiti na bazenu i kako

Milan Petrović avatar

Voda u gradskim bazenima se redovno proverava, ali to ne garantuje potpunu higijenu. I pored čestih analiza, mnogi bazeni su izvorište bakterija i gljivica koje se lako šire zbog vlage i toplote. Konjuktivitis, urinarne infekcije, ešerihija, virusne bradavice, gljivične infekcije kože su najčešće bolesti koje se mogu dobiti na bazenu.

Posetioci bazena su čest izvor ovih bolesti, posebno ako ne praktikuju osnovne higijenske mere poput tuširanja pre ulaska u vodu. Čak 90% građana se ne tušira pre ulaska u bazen, a mnogi uriniraju u vodi, što dodatno otežava situaciju. Zato je važno da se pridržavamo higijenskih pravila kako bismo izbegli infekcije.

Vlaga i toplota bazena stvaraju idealne uslove za razmnožavanje gljivica, poput kandide koja izaziva gljivične infekcije stopala. Ove infekcije se lako prenose na mokrim pločicama i ležaljkama pored bazena, pa je važno nositi čist peškir i obavezno se tuširati nakon izlaska iz bazena. Konjuktivitis takođe vreba iz prljavih ruku i peškira, pa je važno održavati dobru higijenu.

Stručnjaci preporučuju da svako nosi svoj lični čist peškir na bazen, te da se ti peškiri redovno prokuvavaju. Nakon kupanja u bazenu, obavezno se tuširajte i operite ruke kako biste izbegli infekcije. Osim toga, izbegavajte sedenje na vlažnim površinama i nosite suvu odeću od prirodnih materijala.

Oprema bazena se redovno održava i analizira, ali preopterećenost nekih bazena u velikim gradovima može biti problem. Prekomerna gužva može uticati na kvalitet vode, pa je važno ograničiti broj posetilaca po kvadratnom metru. Pravilna higijena i kultura posetilaca igraju važnu ulogu u održavanju čistih i bezbednih bazena.

Izbegavajte bazene u vreme najjačeg sunca i konzumiranje alkohola, koji može povećati rizik od infekcija. Umesto toga, pijte negaziranu vodu i jedite voće kao užinu pre odlaska na bazen. Izbegavajte jela od mlevenog mesa na bazenu i nosite lagan obrok poput jaja, salate i sira.

Vodite računa o higijeni ušiju prilikom boravka na bazenu kako biste izbegli upale. Koristite dezo barijere umesto štapića za uši i nosite papuče na vlažnim površinama. Menjajte kupaće kostime redovno i ne sedite u vlažnoj odeći na stolicama. Izbegavajte sedenje na ivici bazena kako biste sprečili dodir sa bakterijama.

U završnici, važno je voditi računa o higijeni i pridržavati se osnovnih pravila kako bismo uživali u sigurnom i čistom okruženju bazena. Redovno tuširanje, čista odeća i lična higijena su ključne mere za sprečavanje infekcija i očuvanje zdravlja prilikom posete gradskim bazenima.

Milan Petrović avatar