Vlada Srbije odlučila je promeniti izgled ordenja i medalja nakon 12 godina, prema novoj Uredbi o statutima ordena i medalja. Ove promene uključuju duže krajeve zvezda i veće dimenzije određenih elemenata insignija. Država Srbija dodeljuje šest ordena i tri medalje, a sama izrada ordenja i medalja obavlja se u Zavodu za izradu novčanica i kovanog novca – Topčider.
Prema rečima poznatog heraldičara i falerističara Dragomira Acovića, Srbija se tradicionalno poredi sa Francuskom kada je reč o odličjima. Francuska je u prošlosti imala mnogo ordena, ali su ih sveli na samo dva. Acović ističe da su u istoriji postojala samo dva bračna para koji su dobili Legiju časti, a među njima su i srpski lekari Aleksandar Kostić i Smilja Joksić Kostić.
Prethodni zakon iz 1998. obuhvatao je raznoliko ordenje, uključujući i Teslin i Njegošev orden, ali su oni ukinuti 2008. Acović takođe navodi da su odlikovanja često bila podeljena po volji predsednika, pri čemu su neki od njih više voleli dodeljivanje ordenja od drugih.
U bivšoj Jugoslaviji, najviše su dodeljivani ordeni zasluga za narod. Veliki broj ljudi je dobio i Orden Republike i Orden rada, a jedan od najpoznatijih ordena bio je Orden narodnog heroja. Prvi takav orden dobio je Petar Leković, a Tito je bio jedini višestruki nosilac ovog odlikovanja.
Ordeni Srbije do sada su dodeljeni mnogim značajnim ličnostima kao što su predsednici Vladimir Putin, Fidel Kastro, Si Đinping i druge poznate ličnosti iz sveta politike, umetnosti i sporta. Među dobitnicima ordena su i Novak Đoković, Ivan Španović, Peter Handke, Bora Đorđević i drugi. Sretenjski orden je, pak, dodeljen brojnim istaknutim ličnostima poput Noama Čomskog i Harolda Pintera, ali i kulturnim institucijama kao što su pozorišta, muzeji i SUBNOR.
Ukupno, odlikovano je pola miliona građana Jugoslavije različitim ordenjima i medaljama, a tradicija dodeljivanja ordena i medalja nastavlja se i u današnjoj Srbiji uz nova pravila i standarde.