Šefica Evropske komisije, Ursula fon der Lajen, izjavila je danas da Evropa ima dužnost da čuva uspomenu na žrtve nacizma i Holokausta, povodom obeležavanja osam decenija od oslobođenja nacističkog logora Aušvic. Ona je naglasila značaj pamćenja o stradanjima koja su se dogodila tokom Drugog svetskog rata, posebno ističući da je sutra, 27. januar, 80. godišnjica oslobođenja logora Aušvic-Birkenau.
U svojoj poruci na društvenoj mreži X, Fon der Lajen je napisala: „Nikad nećemo zaboraviti hladnokrvno ubijenih šest miliona Jevreja i sve žrtve Holokausta.“ Ova izjava dolazi u trenutku kada se antisemitizam ponovo pojavljuje kao problem u Evropi, što dodatno naglašava potrebu za sećanjem i obrazovanjem o ovim pitanjima.
Aušvic je postao simbol holokausta i stradanja koje su pretrpeli Jevreji, ali i drugi narodi koji su bili progonjeni od strane nacističkog režima. U ovom logoru, koji se nalazio u Poljskoj, sistematski su ubijani Jevreji, Romi, politički zatvorenici i mnogi drugi. Godišnjice poput ove služe kao podsetnik na opasnosti mržnje, diskriminacije i netolerancije.
U poslednjih nekoliko godina, u Evropi je primećen rast antisemitizma, što je izazvalo zabrinutost među političarima i aktivistima. Manifestacije mržnje, napadi na Jevreje i vandalizam nad jevrejskim spomenicima postali su sve učestaliji. Ove pojave su ozbiljan izazov za evropske vrednosti, koje se temelje na poštovanju ljudskih prava i različitosti.
Fon der Lajen je u svojoj poruci takođe naglasila važnost obrazovanja o Holokaustu i potrebu da se mladim generacijama prenese svest o ovim stravičnim događajima. „Obrazovanje je ključno kako bismo osigurali da se ovakve tragedije nikada ne ponove“, rekla je ona. U mnogim evropskim zemljama, obrazovni programi koji se fokusiraju na Holokaust i njegove posledice postaju sve važniji deo školskog kurikuluma.
Osim obrazovanja, Fon der Lajen se dotakla i važnosti međunarodne saradnje u borbi protiv antisemitizma. U tom smislu, Evropska komisija je pokrenula različite inicijative kako bi se osiguralo da se antisemitizam ne samo prepoznaje, već i adekvatno suzbija. To uključuje izradu strategija koje će pomoći državama članicama EU da se bore protiv mržnje i diskriminacije.
U svetlu ovih događaja, razmatra se i uloga medija u oblikovanju percepcije o Jevrejima i Holokaustu. Fon der Lajen je apelovala na novinare i medijske kuće da se odgovorno ponašaju u izveštavanju o ovim temama, kako bi se sprečilo širenje dezinformacija i stereotipa koji mogu doprineti porastu mržnje.
Obeležavanje 80. godišnjice oslobođenja Aušvica nije samo prilika za sećanje na žrtve, već i trenutak za refleksiju o tome šta možemo učiniti da bismo izgradili pravednije društvo. U svetu u kojem su mržnja i netolerancija na porastu, važno je da se borimo protiv tih pojava i da se zalagamo za vrednosti koje promovišu mir, razumevanje i suživot.
U tom smislu, Evropska unija i njene institucije imaju ključnu ulogu u oblikovanju politike koja će osigurati da se uspomene na žrtve Holokausta čuvaju i da se borba protiv antisemitizma vodi na svim nivoima društva. „Svi imamo odgovornost da se borimo protiv mržnje i da obezbedimo da se historija nikada ne zaboravi“, zaključila je Fon der Lajen.
Ova godišnjica nas podseća na to koliko je važno očuvati sećanje na prošlost, kako bismo izgradili bolju budućnost, u kojoj će svako imati pravo na dostojanstvo i poštovanje, bez obzira na svoju etničku ili versku pripadnost.