Evropa kupuje više LNG-a nego ikada

Milan Petrović avatar

Ukupan uvoz tečnog prirodnog gasa (LNG) u Evropsku uniju u januaru 2025. godine porastao je za 10 odsto u odnosu na prethodnu godinu, dostigavši oko 11,5 milijardi kubnih metara. Ove podatke je objavio evropski analitički centar Bruegel, ukazujući na značajan rast isporuka LNG-a u regionu.

Jedan od ključnih faktora ovog porasta su isporuke LNG-a iz Sjedinjenih Američkih Država i Trinidada i Tobaga, koje su na kraju januara 2025. godine skočile za više od 50% u odnosu na decembar 2024. godine. Ove isporuke su dostigle 6,64 milijardi kubnih metara, što predstavlja drugi najveći rezultat u čitavom periodu posmatranja. Ovaj trend ukazuje na sve veću zavisnost Evropske unije od američkog LNG-a, posebno u svetlu smanjenja isporuka iz Rusije.

Isporuke tečnog prirodnog gasa iz Rusije su u januaru 2025. godine iznosile više od 2,054 milijardi kubnih metara. Ovaj broj je manji u poređenju sa decembrom 2024. godine, kada je iznosio 2,16 milijardi kubnih metara, kao i u odnosu na januar 2024. kada su isporuke bile 2,059 milijardi kubnih metara. Ovaj trend smanjenja isporuka iz Rusije može se povezati sa geopolitičkim tenzijama i potražnjom za alternativnim izvorima energije unutar EU.

Pored toga, Bruegel navodi da je iz Afrike u EU isporučeno oko 1,5 milijardi kubnih metara LNG-a, dok su isporuke sa Bliskog istoka iznosile 937 miliona kubnih metara. Ovi podaci ukazuju na raznovrsnost izvora LNG-a koji EU koristi kako bi zadovoljila svoje energetske potrebe i smanjila zavisnost od jednog dobavljača.

Stručnjaci ističu da bi ovakvi trendovi mogli nastaviti da se razvijaju, s obzirom na globalne energetske promene i sve veću potražnju za čistim energentima. U svetlu klimatskih promena, mnoge evropske zemlje teže smanjenju emisije ugljen-dioksida, što dodatno povećava interesovanje za LNG kao prelazno rešenje ka održivijim izvorima energije.

S obzirom na trenutnu situaciju, očekuje se da će Evropska unija nastaviti da diversifikuje svoje izvore energije, kako bi osigurala stabilnost snabdevanja i smanjila rizike povezane sa političkim nestabilnostima u ključnim regijama. U tom kontekstu, rastuće isporuke LNG-a iz SAD-a i drugih zemalja predstavljaju važan korak ka energetskoj nezavisnosti EU.

Ovaj trend takođe može imati dugoročne posledice na tržištu prirodnog gasa, s obzirom na promene u potražnji i cijenama. Kako se EU suočava sa izazovima energetske tranzicije, važno je pratiti ove promene i prilagođavati strategije kako bi se obezbedila energetska sigurnost i održivost u budućnosti.

Milan Petrović avatar