Evropska komisija je predložila uvođenje kontra-carina od 25% na razne američke proizvode kao reakciju na carine koje je uveo američki predsednik Donald Tramp. Ovaj potez je zabeležen u dokumentu koji je dobio Rojters. Tarife na određene proizvode će biti primenjene od 16. maja, dok će druge stupiti na snagu 1. decembra.
Proizvodi na koje će se ove mere odnositi uključuju dijamante, konac za zube, kobasice, orašaste plodove i soju. Maroš Šefčović, visoki predstavnik EU za trgovinu, naglasio je da će efekti ovih kontra-carina biti manji nego što je prvobitno predviđeno, a iznos će biti ispod prvobitno najavljenih 26 milijardi evra. Takođe, burbon, vino i mlečni proizvodi su uklonjeni sa liste proizvoda koji su prvobitno razmatrani za carine, iako je burbon imao carinu od 50%, što je izazvalo pretnju od strane Trampa o uvođenju kontra-carina od 200% na alkoholna pića ukoliko EU nastavi s ovim merama.
U međuvremenu, Ilon Mask, izvršni direktor kompanije Tesla, apelovao je na Trampa da povuče odluku o novim carinama. Ovaj razgovor predstavlja značajno razilaženje između Maska, koji je blizak saradnik predsednika, i Trampa. Maskov pokušaj da utiče na Trampa nije uspeo, što dodatno ukazuje na napetosti unutar administracije.
Tramp je nedavno najavio uvođenje osnovne carine od 10% na svu robu koja se uvozi u SAD, kao i dodatne carine za brojne zemlje. Ni Bela kuća ni Ilon Mask nisu komentarisali ove navode. Mask je takođe predložio uspostavljanje nultih carinskih stopa između SAD i Evrope, što bi moglo olakšati trgovinske odnose.
Akcije kompanije Tesla su značajno pale nakon što su carine stupile na snagu, a to je dodatno uticalo na lično bogatstvo Ilona Maska. Njegovo bogatstvo je prvi put od novembra prošle godine palo ispod 300 milijardi dolara, a u ponedeljak je izgubio 4,4 milijarde dolara zbog gubitaka akcija Tesle. Prema Bloombergovom indeksu milijardera, njegovo ukupno bogatstvo sada iznosi 297,8 milijardi dolara, a od početka godine Musk je izgubio skoro 135 milijardi dolara neto bogatstva.
Ova situacija ukazuje na sve veće tenzije između SAD i EU, posebno u svetlu trgovinskih mera koje se predlažu s obe strane. Dok se Trampove mere očekuju da utiču na američku ekonomiju, EU se priprema da odgovori na izazove u trgovinskim odnosima sa Sjedinjenim Američkim Državama. Očekuje se da će se pregovori i dalje nastaviti, dok obe strane traže rešenja koja bi mogla smanjiti tenzije i unaprediti saradnju.