Evropski savet odobrio pokretanje procedure protiv Italije zbog prekomernog deficita

Milan Petrović avatar

Evropski savet odobrio je danas pokretanje procedure protiv Italije i još šest zemalja Evropske unije zbog prekomernog budžetskog deficita. Budžetska pravila EU zahtevaju da deficiti zemalja članica ne prelaze tri odsto njihovog BDP-a. Italija je prekršila ovo pravilo prošle godine sa budžetskim deficitom od 7,4 odsto BDP-a. Zemlje sa prekomernim deficitom sada moraju da predstave planove za korekciju svojih javnih finansija ili im preti kazna.

Osim Italije, procedure su pokrenute i protiv Belgije, Francuske, Mađarske, Malte, Poljske i Slovačke. Mađarski deficit iznosio je 6,7 odsto, Rumunija 6,6 odsto, Francuska 5,5 odsto, Poljska 5,1 odsto. Evropska unija je ponovo aktivirala budžetska pravila nakon suspenzije tokom pandemije virusa korona i energetske krize.

Italija, koja je najveći dugovalac u Evropskoj uniji, mora hitno popraviti svoje finansije kako bi smanjila budžetski deficit. Pokretanje procedure protiv Italije i drugih zemalja rezultat je kršenja pravila EU koja su uspostavljena kako bi se očuvala finansijska stabilnost u regionu.

Osim Italije, ostale zemlje koje su meta procedure protiv prekomernog deficita bile su Belgija, Francuska, Mađarska, Malta, Poljska i Slovačka. Sve ove zemlje suočavaju se sa visokim deficitom koji premašuje postavljene standarde EU.

Italija, koja je već bila suočena sa finansijskim problemima pre pandemije, sada mora preduzeti hitne mere kako bi smanjila deficit i izbegla kazne od strane Evropske unije. Prekomerni deficit može ugroziti ekonomsku stabilnost zemlje i dovesti do potencijalnih kriza u budućnosti.

Italija je bila konstantna meta kritika zbog visokog deficita i dugova koji ugrožavaju ekonomsku stabilnost zemlje. Evropska unija postavlja stroge standarde kako bi osigurala da zemlje članice održavaju zdrave finansije i sprečile moguće ekonomske krize.

Italija se sada suočava sa pritiskom da hitno deluje kako bi smanjila deficit i izbegla potencijalne sankcije od strane EU. Zemlje koje krše budžetska pravila moraju hitno preduzeti mere kako bi se vratile na pravi put i osigurale stabilnost svojih finansija.

Procedura protiv Italije i drugih zemalja pokrenuta je kako bi se osiguralo da se pridržavaju pravila EU i očuvaju finansijska stabilnost u regionu. Sve zemlje članice moraju poštovati postavljene standarde kako bi se izbegle potencijalne ekonomske krize i osiguralo dugoročno prosperitet u Evropskoj uniji.

Italija i ostale zemlje sada moraju hitno delovati kako bi smanjile budžetski deficit i osigurale finansijsku stabilnost u regionu. Evropska unija će nastaviti da prati situaciju i preduzima mere kako bi osigurala da se zemlje članice pridržavaju pravila i očuvaju ekonomsku stabilnost u regionu.

Milan Petrović avatar