Evropska komisija je pokrenula istragu protiv Facebooka i Instagrama zbog mogućih kršenja propisa EU o onlajn sadržaju koji se odnose na bezbjednost djece. Društvene mreže kompanije Meta Platforms su dužne da učine više kako bi se borile protiv nelegalnog i štetnog sadržaja na svojim platformama u skladu sa Zakonom o digitalnim uslugama (DSA) Evropske unije, koji je na snazi od prošle godine.
Evropska komisija je izrazila zabrinutost zbog toga što Facebook i Instagram nisu adekvatno odgovorili na rizike po djecu. Meta je podnijela izvještaj o procjeni rizika u septembru, ali Komisija je odlučila da otvori detaljnu istragu. Postoji zabrinutost da sistemi Facebooka i Instagrama, uključujući njihove algoritme, mogu da potaknu zavisničko ponašanje kod djece i stvore takozvane „efekte zečje rupe“.
Pored toga, Komisija je takođe zabrinuta zbog metoda verifikacije uzrasta korisnika koje je uveo Meta. Međutim, Meta tvrdi da već ima brojne onlajn alate za zaštitu djece i da želi da mladi ljudi imaju sigurna iskustva na mreži koja odgovaraju njihovom uzrastu.
Meta se već suočava sa pritiskom EU zbog izborne dezinformacije, posebno uoči važnih izbora za Evropski parlament narednog mjeseca. Eventualna kršenja DSA mogu dovesti do kazni od čak 6% godišnjeg globalnog prometa kompanije.
Ovo nije prvi put da se Facebook i Instagram suočavaju sa optužbama za kršenje propisa o zaštiti djece. U prošlosti su često bili kritikovani zbog nedovoljne zaštite mlađih korisnika od štetnih sadržaja, kao i zbog nedovoljno efikasnih metoda verifikacije uzrasta.
Društvene mreže imaju ogroman uticaj na današnje društvo, posebno na mlađe generacije. Djeca i tinejdžeri provode sve više vremena na mrežama, te je važno da im se obezbijedi sigurno okruženje u kojem mogu komunicirati, učiti i zabavljati se. Zbog toga je neophodno da kompanije kao što su Meta Platforms preduzmu odgovorne korake kako bi zaštitile djecu na svojim platformama.
Komisija će pažljivo pratiti dalji razvoj situacije i očekuje da će Meta sarađivati u okviru istrage. Bezbednost djece na internetu je od vitalnog značaja, te je važno da se uspostave jasni propisi i mehanizmi kontrole kako bi se osiguralo da djeca budu zaštićena od potencijalno štetnih sadržaja na mreži.
Ukoliko se dokaže da su Facebook i Instagram zaista prekršili propise EU o onlajn sadržaju i bezbjednosti djece, mogu se suočiti sa ozbiljnim posledicama u vidu visokih novčanih kazni. Komisija će nastaviti da vrši pritisak na kompanije koje ne poštuju zakone i propise EU kako bi se osiguralo da internet bude sigurno mjesto za sve korisnike, posebno za najmlađe.