Filmom „Arhitekton“ Viktora Kosakovskog, započinje DOK, festival namenjen celovečernjim dokumentarcima

Tamara Nikolić avatar

SEDMI međunarodni festival dugometražnog dokumentarnog filma DOK #7 započinje 30. decembra u „MTS dvorani“, filmom „Arhitekton“ Viktora Kosakovskog. Ovaj festival će trajati do nedelje i u okviru njega će biti prikazano ukupno 25 filmova. Glavni program čini 13 dokumentaraca, među kojima su i filmski radovi posvećeni značajnim ličnostima poput Dejvida Linča, Ernesta Koula i Leni Rifenštal.

Jedan od najzanimljivijih filmova koji će biti prikazan je „Čarli Čaplin: duh skitnice“, koji je režirala unuka ovog filmskog velikana, Karmen Čaplin. Ovaj dokumentarac pruža intiman pogled na život Čarlija Čaplina, istražujući njegove porodične veze, kao i romsko poreklo koje je značajno uticalo na stvaranje njegovog poznatog lika. Čaplin ostavlja neizbrisiv trag u filmskoj industriji, a ovaj film omogućava publici da zaviri u njegov privatni život i inspiracije koje su ga oblikovale kao umetnika.

Drugi značajan film na festivalu je „Made in England: Filmovi Majkla Pauela i Emerika Presburgera“, koji dolazi iz produkcije Martina Skorsezea. Ovaj dokumentarac istražuje rad dva majstora britanske kinematografije i njihov uticaj na istoriju filma. Njihova dela ostavila su dubok trag u filmskoj umetnosti i ovaj film je prilika da se podsetimo na njihovu važnost.

Na festivalu će takođe biti prikazani filmovi „Siva zona“, „Mi i noć“ i „Tuga“, koji dolaze sa festivala u Jihlavi. Ovi filmovi donose različite perspektive i teme, obogaćujući program festivala raznovrsnim sadržajem koji će zadovoljiti različite ukuse publike.

Gost festivala biće reditelj Igor Ivanov Izi, koji će predstaviti svoj film „Vreme betona“. Ovaj dokumentarac istražuje arhitektonsku i urbanističku istoriju Skoplja, pružajući gledateljima uvid u transformacije koje je grad pretrpeo kroz vreme. Osim njega, festival će ugostiti rediteljke Karolin fon der Tan i Lauru Garsiju Perez. Takođe, profesor Dejv Dejvidson sa Njujorškog univerziteta održaće masterklas sa rediteljem Darkom Lungulovim, koji je bio njegov student.

Na festivalu će biti prikazano pet ostvarenja Darka Lungulova, među kojima se izdvaja „Bioskop i utočište“. Ovaj film dokumentuje istoriju Instituta filmskih tehnika na Njujorškom univerzitetu, gde je osnovana prva škola dokumentarnog filma u SAD. Ovaj segment festivala nudi uvid u obrazovanje i razvoj dokumentarne kinematografije u Americi.

Drugo značajno delo je „Hans Rihter: Sve se kreće, sve se okreće“, koje istražuje život dadaističkog slikara i pionirskog filmskog stvaratelja. Njegov doprinos modernoj umetnosti u Evropi i Americi ostaje neistraženo polje, a ovaj film pruža priliku da se osvetli njegov značaj i uticaj.

S obzirom na raznolikost tema i pristupa, festival DOK #7 predstavlja značajnu platformu za prikazivanje i promovisanje dokumentarnog filma. U vreme kada je vizuelna umetnost i dalje ključna za razumevanje društvenih i kulturnih fenomena, ovakvi festivali igraju vitalnu ulogu u obrazovanju publike i podsticanju dijaloga o važnim pitanjima.

Osim filmova, događaji poput masterklasa i razgovora s rediteljima pružaju dodatnu vrednost festivalu, omogućavajući publici da se direktno angažuje s umetnicima i razmenjuje ideje. Ovaj festival ne samo da slavi dokumentarni film, već i doprinosi razvoju filmske kulture u regionu.

U zaključku, DOK #7 je prilika da se upoznamo s raznovrsnim pričama i perspektivama koje dokumentarni film može da ponudi. Ovaj festival će sigurno privući pažnju ljubitelja filma i omogućiti im da uživaju u bogatom programu koji istražuje ljudske sudbine, umetnost i kulturu.

Tamara Nikolić avatar