Hiljade radnika u Briselu danas su izrazile svoje nezadovoljstvo zbog planiranog zatvaranja Folksvagenove fabrike u kojoj se proizvodi luksuzni model električnog audija. Policija je potvrdila da su demonstracije bile mirne i okupile oko 5.500 ljudi. Radnici u fabrici se suočavaju s nesigurnošću posla i platama, dok sindikati upozoravaju da se proizvodnja automobila sve više seli van Evrope.
Fabrika u Briselu, u kojoj je prošle godine proizvedeno oko 50.000 automobila, suočava se s dugogodišnjim izazovima, kao što su visoki logistički troškovi. Menadžment Folksvagena je najavio veliki program štednje do 2026. godine i ukinuo garanciju zaposlenja za oko 110.000 radnika kako bi rešio finansijske probleme, prenosi Bild. Izvršni direktor kompanije Oliver Blume istakao je da se ekonomsko okruženje ponovo pogoršalo, novi dobavljači dolaze u Evropu, a Nemačka zaostaje u pogledu konkurentnosti.
Protesti radnika u Briselu predstavljaju samo jedan od mnogih sukoba između radnika i menadžmenta u autoindustriji širom Evrope. Sve veći pritisak na proizvođače automobila zbog prelaska na električna vozila, kao i velika konkurencija na tržištu, dovode do smanjenja radnih mesta i premeštanja proizvodnje.
Ogorčeni radnici ističu da su oni ti koji trpe posledice odluka menadžmenta, dok sindikati upozoravaju na rastući trend zatvaranja fabrika i premeštanja proizvodnje u jeftinije zemlje. Industrijski sektor je važan deo ekonomije Belgije, a zatvaranje Folksvagenove fabrike moglo bi imati velike posledice po lokalnu zajednicu.
Uprkos mirnom protestu danas, radnici su odlučni u svojoj borbi za očuvanje radnih mesta i bolje uslove rada. Sindikati su najavili dalje akcije i pregovore s menadžmentom kako bi se pronašlo rešenje koje će zadovoljiti i radnike i kompaniju. S obzirom na sve veće izazove s kojima se susreću proizvođači automobila, očekuje se da će sukobi između radnika i menadžmenta postati sve češći širom Evrope.