Fondacija „Za srpski narod i državu“ obeležila je 80 godina od proboja logoraša iz Jasenovca, ali je njihova planirana poseta Memorijalnom centru Jasenovac u Republici Hrvatskoj onemogućena od strane nadležnih institucija te države. Ovaj događaj predstavlja značajan trenutak u srpskoj istoriji, s obzirom na to da se radi o jednom od najmračnijih perioda u kojem su mnogi Srbi izgubili živote tokom Drugog svetskog rata.
Fondacija je nameravala da okupi 50 mladih ljudi iz različitih gradova Srbije, kako bi zajednički odali počast žrtvama i nastavili da čuvaju svest o zločinima koji su vršeni protiv srpskog naroda. Nažalost, dolazak u Jasenovac nije bio moguć zbog odluke hrvatskih vlasti, što je izazvalo osude i razočaranje među članovima fondacije.
U saopštenju koje je objavila Fondacija, naglašava se da je sećanje na žrtve zločina u Jasenovcu pitanje univerzalnih ljudskih vrednosti i civilizacijske odgovornosti. „Ovaj čin smatramo duboko razočaravajućim. Ne postoji granica koja može stati između nas i istine. Ne postoji zabrana koja može izbrisati sećanje“, navedeno je u saopštenju.
Fondacija je istakla kako će nastaviti da se bori za negovanje kulture sećanja i istine, uprkos protivljenju i preprekama koje dolaze iz drugih država. Na ovaj način, žele da zaštite dostojanstvo žrtava i podsete na važnost sećanja na sve one koji su stradali.
Ova situacija dodatno ukazuje na složene odnose između Srbije i Hrvatske, posebno kada su u pitanju osećanja i sećanja na ratne zločine iz prošlosti. Mnogi u Srbiji smatraju da se istina o događajima iz Jasenovca ne sme zaboraviti, dok se neki u Hrvatskoj trude da minimizuju ili čak negiraju te događaje, što dovodi do tenzija među narodima.
Poseta Jasenovcu, koja je bila planirana kao deo obeležavanja godišnjice proboja logoraša, imala je za cilj ne samo da se oda počast žrtvama, već i da se podstakne dijalog i razumevanje između naroda. Ipak, prepreke koje su postavile hrvatske vlasti otkrivaju kako se pitanje prošlosti i dalje koristi u političke svrhe i kako se sećanje na zločine često koristi kao sredstvo za postizanje trenutnih političkih ciljeva.
Fondacija „Za srpski narod i državu“ nastavlja da poziva na otvoren dijalog i razumevanje. Oni veruju da sećanje na prošlost ne bi trebalo da bude predmet političkih igara, već zajednička odgovornost svih naroda koji su pretrpeli patnju tokom ratova na ovim prostorima.
U svetlu ovih događaja, važno je napomenuti da se kroz obrazovanje i kulturu sećanja može doprineti izgradnji mira i razumevanja među narodima. Mnogi se nadaju da će ovakvi trenuci, uprkos izazovima, poslužiti kao podsticaj za dalji rad na pomirenju i zajedničkom sećanju na tragedije koje su oblikovale istoriju regiona.
Fondacija je najavila da će nastaviti sa svojim aktivnostima, uprkos preprekama, kako bi osigurala da se sećanje na žrtve nikada ne zaboravi. Namera im je da inspirišu mlade generacije da prepoznaju važnost istine i pravde, kao i da se bore protiv zaborava i negacije.
Ova situacija osvetljava ne samo izazove sa kojima se suočavaju organizacije koje se bave očuvanjem sećanja, već i značaj dijaloga i razumevanja među narodima, kako bi se izbegle slične situacije u budućnosti.