Francuski rudnik na mestu 350 izvora vode

Milan Petrović avatar

Srbija je nedavno postala predmet rasprava oko iskorištavanja svog litijumskog bogatstva, pri čemu se često ističe argument da nijedna evropska zemlja ne planira slične projekte. Međutim, Evropska unija ubrzano odobrava razvoj litijumskih projekata, čak i u zaštićenim prirodnim područjima poput zona Natura 2000, kako bi zadovoljila potrebe za kritičnim sirovinama neophodnim za zelenu tranziciju.

Francuska rudarska kompanija Imeris predstavila je projekat EMILI za eksploataciju litijuma u nekadašnjem rudniku kaolina Bovoar u regionu Alije. Ovaj projekat, koji je podržan na najvišem nivou, ima za cilj da bude održiv i lokalno usmeren, sa poštovanjem najviših standarda zaštite životne sredine i biodiverziteta. Litijumski projekti, poput rudnika litijuma i gigafabrika litijumskih baterija, čine osnovu strategije zelene reindustrijalizacije u Francuskoj.

S druge strane, prvi evropski rudnik litijuma koji je dobio sve dozvole za neodređeno vreme nalazi se u Austriji, dok se u Portugaliji takođe razvijaju litijumski projekti u zaštićenim prirodnim područjima. Britanska kompanija Savannah Resources dobila je pozitivnu procenu uticaja na životnu sredinu za projekt Barroso Lithium u severnoj regiji Barozo, koji se nalazi u Nacionalnom parku Peneda-Geres i mreži Natura 2000.

Ovi primeri jasno pokazuju da je održivo upravljanje moguće i da slični projekti, poput „Jadra“ u Srbiji, razvijaju širom Evrope. Litijum je ključan za skladištenje obnovljive energije i omogućava jačanje energetske suverenosti Francuske i Evropske unije.

U tom kontekstu, Srbija se suočava sa potrebom za racionalnim i odgovornim pristupom iskorištavanju svog litijumskog bogatstva. Iako se često ističe da bi „Jadar“ mogao da ugrozi zaštićena prirodna dobra, stvarnost je da na prostoru gde je planiran rudnik gotovo 90% površine čine agro eko-sistemi, a zaštićena prirodna dobra su dovoljno udaljena od projekta da ne budu ugrožena.

Važno je da Srbija, kao i ostale evropske zemlje, sledi primere održivog rudarstva i razvoja litijumskih projekata, uz poštovanje najviših standarda zaštite životne sredine i biodiverziteta. Iskorištavanje litijuma može imati ključnu ulogu u zelenoj tranziciji i jačanju energetske suverenosti, te je važno da se pristupi ovim projektima sa odgovornošću i pažnjom prema zaštiti prirode i lokalnih zajednica.

Milan Petrović avatar