Francuzi kreću u oporezivanje najjeftinijih tekstilnih proizvoda

Milan Petrović avatar

Francuska država je pokrenula borbu protiv jeftine odeće koja se kupuje po niskim cenama i zagađuje okolinu svojom nekontrolisanom proizvodnjom. Ovaj fenomen nazvan je „fast fešn“ ili brza moda, gde se odevni predmeti kupuju za veoma niske cene, često manje od deset evra. Nove marke često izbacuju na tržište hiljade novih proizvoda svakodnevno, podstičući građane na besomučnu kupovinu robe sumnjivog kvaliteta.

Pod pritiskom ove brze mode, tradicionalne firme koje proizvode odeću na tradicionalan način su primorane da se prilagode, što je dovelo do gašenja deset hiljada radnih mesta u tekstilnoj industriji u Francuskoj u poslednjoj godini. Osim socijalnih posledica, proizvodnja jeftine odeće doprinosi zagađenju vode i vazduha, a predviđa se da bi do 2050. godine zagađenje vazduha od tekstilne industrije moglo porasti sa 10 na 26 odsto.

U cilju smanjenja štetnog uticaja tekstilne industrije, francuska vlada je usvojila nacrt zakona koji predviđa različite mere. Najvećim zagađivačima koji prodaju robu po veoma niskim cenama biće zabranjeno javno oglašavanje, oporezivaće se dodatnim nametom do 50 odsto od prodajne cene, a proizvođači će morati vidljivo upozoravati kupce na štetu po okolinu koju nanose.

Organizacije poput „Stop fast fešn“ podržavaju ovakve mere, dok oni koji stoje uz proizvođače jeftine odeće ističu da će najsiromašniji slojevi društva biti najteže pogođeni dodatnim oporezivanjem. Ipak, mnogi smatraju da je neophodno uspostaviti red u ovom sektoru i odvratiti od hiperprodukcije.

Kvalitet ovakvih proizvoda je često loš, pa čak ni humanitarne organizacije neće prihvatiti ovakvu garderobu za beskućnike. Ideja je promovisati prodaju kvalitetnih i ekološki dizajniranih proizvoda koji su višekratno upotrebljivi.

Na kraju, postavlja se pitanje održivosti ovakvog modela potrošnje i potreba za promenom navika u vezi sa kupovinom jeftine garderobe. Francuska vlada pokušava da postavi nove standarde u tekstilnoj industriji i smanji njenu štetnost po okolinu i društvo.

Milan Petrović avatar