Na raskrsnici glavnih ulica Zapadnog Berlina nalazi se Međunarodni kongresni centar (ICC), jedan od najimpozantnijih, ali i najkontroverznijih arhitektonskih projekata iz doba Hladnog rata. Ova monumentalna građevina, često nazvana „Svemirski brod“ ili „Borbeni brod Šarlotenburga“, nekada je predstavljala simbol zapadne tehnološke moći i modernizma. Međutim, poslednjih deset godina zjapi prazna, čekajući sanaciju i novu svrhu.
Grad Berlin je odlučio da vrati ICC u život pokretanjem javnog konkursa za investitore koji su spremni da preoblikuju ovo džinovsko zdanje i ponovo ga učine funkcionalnim. Ključno pitanje ostaje: može li se ovaj relikt prošlosti prilagoditi budućnosti?
Da bi se shvatila svrha izgradnje ICC-a, potrebno je vratiti se u vreme Hladnog rata, kada su Berlin, Nemačka i svet bili podeljeni gvozdenom zavesom. Dok je Istočna Nemačka gradila Palatu Republike, Zapadni Berlin je odgovorio izgradnjom najvećeg kongresnog centra na svetu, koje je trebalo da simbolizuje moć kapitalizma i globalizacije. Projekat su vodili supružnici Ralf i Ursulina Šuler-Vite, a ICC je sagrađen između 1973. i 1979. godine, sa troškovima koji su premašili 900 miliona nemačkih maraka.
Odmah po otvaranju, ICC je izazvao podeljene reakcije – dok su ga neki smatrali simbolom tehnološkog napretka, drugi su ga kritikovali kao megalomanski i preskup projekat. Ono što ga čini posebnim nije samo njegova veličina, već i inovativni inženjerski koncept. Građevina je projektovana tako da unutrašnjost lebdi unutar spoljne čelične ljuske, omogućavajući potpunu izolaciju od spoljne buke i vibracija.
Međutim, uprkos tehnološkoj sofisticiranosti, ICC je postepeno gubio svoju funkciju. Njegove dimenzije, nekada prednost, postale su prepreka. Troškovi održavanja su bili previsoki, a konkurencija modernijih kongresnih centara učinila su ga manje atraktivnim. Godine 2014. ICC je zatvoren, a od tada je korišćen samo povremeno – kao smeštaj za izbeglice, centar za vakcinaciju tokom pandemije i prostor za umetničke izložbe.
Danas, berlinske vlasti žele da daju ICC novi život. Pokrenut je konkurs za investitore koji će moći da preuzmu objekat besplatno na 99 godina, pod uslovom da ga renoviraju i učine dostupnim javnosti. Postoji interesovanje za ICC – nedavna umetnička izložba bila je rasprodata, a ulaznice za Dan otvorenih vrata nestale su u samo dva sata.
Očekuje se da će do kraja 2026. godine biti donesena odluka koja bi mogla označiti novi početak za ovu arhitektonsku ikonu. Pitanje ostaje kako će se ovaj simbol Hladnog rata prilagoditi modernim potrebama i postati funkcionalan deo urbanoj sredini koju predstavlja.