Globalna potrošnja uglja dostigla rekordan nivo

Milan Petrović avatar

U posljednjem godišnjem izvještaju o trendovima i prognozama na tržištu uglja, ističe se da je upotreba uglja na globalnoj razini porasla nakon pada tokom pandemije i da će ove godine dosegnuti 8,77 milijardi tona. Potražnja će ipak ostati blizu tog nivoa do 2027. godine zbog sve veće uloge obnovljivih izvora energije u proizvodnji električne energije.

Kina će imati ključnu ulogu u tom procesu, budući da se u njenim termoelektranama sagori svaka treća tona uglja proizvedena na svijetu. Kina je nastavila diverzifikaciju svog energetskog sektora, izgradnju nuklearnih elektrana i ubrzanu ekspanziju kapaciteta solarnih i vjetroelektrana.

Analiza također ukazuje na ubrzan rast potrošnje električne energije u mnogim zemljama, uključujući Kinu, zbog elektrifikacije usluga poput transporta i grijanja, veće potrebe za hlađenjem te rasta potrošnje u sektorima u razvoju poput data centara.

Direktor za energetska tržišta i sigurnost u IEA, Keisuke Sadamori, ističe da će globalna potražnja za ugljem ostati nepromijenjena do 2027. godine, unatoč rapidnom rastu potrošnje električne energije. Međutim, kratkoročni trendovi potražnje za ugljem bit će pod utjecajem vremenskih faktora, posebno u Kini.

IEA također navodi da je potražnja za ugljem u najrazvijenijim privredama već dostigla vrhunac i očekuje se daljnje smanjenje do 2027. godine, ovisno o snažnim politikama i dostupnosti alternativnih izvora energije. S druge strane, potrošnja uglja i dalje raste u zemljama u razvoju poput Indije, Indonezije i Vijetnama.

Iako je ove godine postignut rekord u proizvodnji uglja i međunarodnoj trgovini, IEA predviđa da će se ta razina zadržati ili smanjiti u naredne tri godine. S obzirom na brzu primjenu tehnologija čiste energije, globalni sektor električne energije se transformira, što će imati dugoročni utjecaj na potražnju za ugljem.

Milan Petrović avatar