Sijan Aškroft, 35-godišnja žena, prošla je kroz tešku borbu sa zdravljem, a njen slučaj postaje upozorenje za sve nas o važnosti prepoznavanja simptoma. Tokom gotovo cele prošle godine, Sijan je trpela bolove u stomaku koje je pripisivala trovanju hranom ili kamenu u žuči. Nažalost, kada je konačno potražila pomoć lekara, saznala je da boluje od raka jetre u četvrtoj, neizlečivoj fazi.
Prvi znakovi bolesti pojavili su se kao iznenadni nedostatak gvožđa, što je često simptom raka jetre. Iako su lekari preporučili nadomestne preparate gvožđa, bolovi su se nastavili, a Sijan je postala sve zabrinutija. U avgustu 2023. godine, bolovi su postali intenzivni, a ona je otišla kod doktora misleći da je u pitanju trovanje hranom. Lekari su sumnjali na kamen u žuči, što je dovelo do operacije kako bi proširili žučne kanale.
Nažalost, situacija se pogoršala. Nakon nekoliko dana, Sijan je hitno vraćena u bolnicu jer su lekari na skeneru otkrili izraslinu na jetri od dva centimetra, kao i nekoliko manjih lezija na okolnim organima. I pored ovih saznanja, prava dijagnoza nije postavljena sve do januara 2024. godine. Sijan je tada saznala da ima redak i ekstremno opasan tumor, poznat kao holangiokarcinom, koji raste u žučnim kanalima unutar jetre.
Ova dijagnoza donela je još gori šok za Sijan i njene najbliže. Lekari su joj saopštili da ima još samo dva meseca života. Njena majka, Sju Dauning, izjavila je da je Sijan bila u očajnom stanju i da su njeni poslednji dani bili ispunjeni odlascima od lekara do lekara. Nažalost, prekasno je dobila dijagnozu da bi se mogla spasiti.
Sijanina priča služi kao snažna poruka o važnosti prepoznavanja simptoma i potrage za pravom medicinskom pomoći. Često se simptomi mogu pripisivati manje ozbiljnim stanjima, što može odložiti dijagnostiku i lečenje ozbiljnih bolesti. Rak jetre, kao i mnogi drugi oblici raka, često se dijagnostikuju u kasnijim fazama, što značajno smanjuje šanse za preživljavanje.
Ova situacija takođe naglašava važnost redovnih medicinskih pregleda i proaktivnog pristupa zdravlju. Ljudi često zanemaruju simptomatologiju, misleći da će proći sama od sebe, što može imati fatalne posledice. U slučaju Sijan, njeni bolovi su se pogoršavali, ali je ona nastavila da traži odgovore, iako su lekari isprva propustili da prepoznaju ozbiljnost njenog stanja.
Porodica i prijatelji Sijan Aškroft sada pozivaju sve da budu svesni simptoma i ne ignorišu signale koje im telo šalje. Njihova priča podseća nas na to da je zdravlje prioritet i da je važno slušati svoje telo. U svetu gde je zdravstvena nega dostupna, svako od nas ima odgovornost da brine o svom zdravlju i da se ne ustručava potražiti pomoć kada je to potrebno.
U zaključku, Sijanina tragična priča može da posluži kao upozorenje svima. Ignorisanje simptoma može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema. Svi bi trebalo da budu svesni svog zdravlja, da se redovno pregledaju i da potraže pomoć kada primete nešto što nije u redu. Samo na taj način možemo povećati šanse za pravovremenu dijagnozu i lečenje, što može spasiti živote.