Gojaznost i dijabetes u Srbiji: Zdravlje dece ugroženo zbog manje fizičke aktivnosti

Milan Petrović avatar

Najnovija istraživanja pokazala su zabrinjavajuće trendove vezane za zdravlje dece u Srbiji, sa porastom broja dece sa gojaznošću i prekomernom telesnom masom. Specijalista higijene i subspecijalista dijetoterapije dr. Snežana Dejanović istakla je da su rezultati istraživanja sprovedenog 2019. godine pokazali da je procenat dece sa gojaznošću u uzrastu od sedam do 14 godina povećan na 10,5 odsto, u poređenju sa prethodnim godinama.

Gojaznost kod dece može biti rezultat genetskih i epigenetskih poremećaja, ali i nepravilnog načina ishrane i nedovoljne fizičke aktivnosti. Dejanović ističe da je važno da se preventivne mere preduzmu što ranije, a porodično okruženje igra ključnu ulogu u formiranju zdravih navika. Uvođenje zdravih obroka u školama takođe može doprineti pravilnom rastu i razvoju dece.

Prema preporukama Svetske zdravstvene organizacije, deca uzrasta od 5 do 17 godina trebalo bi da se bave umerenom fizičkom aktivnošću najmanje 60 minuta dnevno, uz dodatne aktivnosti za jačanje mišića i kostiju tri puta nedeljno. Međutim, istraživanja pokazuju da je učestvovanje u fizičkim aktivnostima među decom u Srbiji opalo, posebno među devojčicama.

Povećanje broja časova fizičke kulture u školama, podrška sportskim sekcijama i promovisanje važnosti fizičke aktivnosti mogu pomoći u borbi protiv problema gojaznosti i nedovoljne fizičke aktivnosti kod dece. Fokus na pravilnu ishranu i redovnu fizičku aktivnost od najranijih godina može imati dugoročne koristi za zdravlje i dobrobit dece.

Milan Petrović avatar