Goldman Sachs, njujorška bankarska korporacija, prognozira da će Saudijska Arabija smanjiti ulaganja u naftnu industriju kako bi diverzificirala svoje izvore prihoda. Prema njihovoj prognozi, Saudijska Arabija će do 2030. godine preusmjeriti oko 73% svojih sredstava u sektore koji nisu povezani sa naftom, što predstavlja porast u odnosu na raniju prognozu od 66%.
Zvanični Rijad je odlučio da promeni imidž Saudijske Arabije i smanji zavisnost od prodaje sirove nafte. Planiraju uložiti bilion dolara do kraja ove decenije u nove privredne sektore. Prihodi od energenata su i dalje ključni za realizaciju planova dekarbonizacije, privrednog razvoja i ekonomske diverzifikacije zemlje, prema stručnjacima Goldman Sachsa.
Cene nafte Brent trenutno se kreću oko 80 dolara po barelu, a proizvodnja je smanjena na oko devet miliona barela dnevno. To znači da Saudijskoj Arabiji preti sve veći rast budžetskog deficita, koji je u drugom kvartalu ove godine iznosio 3,73 milijarde evra. Goldman Sachs smatra da će budžetski deficit Saudijske Arabije u ovoj godini porasti na 4,3% njenog BDP-a.
Saudijska Arabija je najveći proizvođač nafte u OPEC-u i drugi po redu u svetu. Njihova ekonomija se tradicionalno oslanjala na prihod od nafte, ali sada žele diverzifikirati svoje prihode kako bi se prilagodili promjenama u globalnoj ekonomiji.
Dekarbonizacija, proces smanjenja emisija ugljikovog dioksida u atmosferu, postaje sve važnija tema na globalnom nivou. Mnoge zemlje sada ulažu u obnovljive izvore energije kako bi smanjili emisije i zaštitili okoliš. Saudijska Arabija prepoznaje ove trendove i želi se pripremiti za budućnost tako što će diversificirati svoju ekonomiju i smanjiti zavisnost od nafte.
Ulaganja u nove privredne sektore mogla bi donijeti nova radna mjesta, poboljšati infrastrukturu i podstaći inovacije u zemlji. To bi moglo doprinijeti ekonomskom rastu i stvaranju održivije budućnosti za Saudijsku Arabiju.
Saudijska Arabija već radi na razvoju drugih sektora poput obrazovanja, zdravstva i turizma kako bi diversifikirala svoju ekonomiju. Cilj je stvoriti nove izvore prihoda koji neće biti toliko osjetljivi na fluktuacije cijena nafte.
Osim toga, Saudijska Arabija ulaže i u tehnologiju i digitalizaciju kako bi modernizirala svoju privredu i postala konkurentnija na globalnom tržištu. Ovi napori mogli bi pomoći zemlji da prebrodi izazove koje nosi smanjenje ulaganja u naftnu industriju.
Ipak, smanjenje ulaganja u naftnu industriju može imati i negativne posljedice po Saudijsku Arabiju. Budžetski deficit bi mogao dodatno porasti, a ekonomija bi mogla osjetiti pad prihoda od izvoza nafte. To bi moglo dovesti do povećanja javnog duga i pada standarda života građana.
Međutim, s pravim strategijama i ulaganjima u druge sektore, Saudijska Arabija može uspješno diversificirati svoju ekonomiju i smanjiti zavisnost od nafte. Ovo je važan korak ka stvaranju održive budućnosti za zemlju i njenih građane.
Uz podršku stručnjaka Goldman Sachsa i drugih finansijskih institucija, Saudijska Arabija će moći ostvariti svoje ciljeve ekonomske diverzifikacije i stvoriti prosperitetniju budućnost za svoje građane. S vremenom, očekuje se da će zemlja postati manje osjetljiva na promjene u cijenama nafte i da će moći uspješno odgovoriti na izazove koje nosi budućnost.