Grčka vlada je proglasila vanredno stanje na Santoriniju, ostrvu poznatom po svojoj spektakularnoj prirodi i turizmu, nakon što je to područje pogodila serija zemljotresa. Ova odluka je doneta usled povećane seizmičke aktivnosti koja je rezultirala evakuacijom više od 10.000 stanovnika i turista. Ministarstvo civilne zaštite najavilo je da će vanredno stanje trajati do 3. marta, kako bi se odgovorilo na hitne potrebe stanovništva i posledice izazvane zemljotresima.
Prema izveštajima grčkih medija, od 26. januara do danas zabeleženo je čak 7.700 zemljotresa u oblasti između Santorinija i obližnjeg ostrva Amorgos. Samo u utorak, 1.300 potresa je registrovano, a najjači od njih, koji je pogodio ostrvo, imao je magnitudu od 5,2 stepeni Rihterove skale. Ovaj niz zemljotresa izazvao je zabrinutost među stanovništvom i turistima, kao i kod stručnjaka koji upozoravaju na mogućnost odrona tla, što dodatno komplikuje situaciju.
Stručnjaci sa Univerziteta u Atini ističu da su seizmičke aktivnosti u ovoj oblasti prirodne, ali da su usled trenutnog intenziteta zemljotresa potrebne dodatne mere opreza. Rizik od odrona se povećava, posebno u područjima sa strmim padinama koje su ranjive na prirodne katastrofe. Zbog toga su vlasti preduzele mere kako bi zaštitile građane i turiste, uključujući hitne evakuacije i pružanje medicinske pomoći onima koji su pogođeni.
Ove prirodne nepogode imaju značajan uticaj na turizam, koji je ključni deo ekonomije Santorinija. Mnogi turisti su otkazali svoje planove putovanja ili su evakuisani zbog straha od daljih potresa. To može dovesti do velikih gubitaka u prihodima od turizma, što dodatno opterećuje lokalnu ekonomiju koja se oslanja na posete stranih turista.
Pored Grčke, i susedni Izrael je reagovao na ovu situaciju. Izrael se priprema za mogući cunami kao posledicu zemljotresa na Santoriniju. Prema izveštaju „Times of Israel“, zamenik šefa Nacionalnog bezbednosnog saveta Izraela je održao hitan sastanak sa predstavnicima različitih vladinih agencija kako bi se procenio nivo pretnje. U okviru ovih priprema, izraelske vlasti planiraju zaštitu kritične infrastrukture i pripremu evakuacionih ruta u slučaju da dođe do cunamija. Ukoliko se procene da pretnja ne postoji, Izrael je spreman da pruži pomoć Grčkoj i međunarodnim misijama za pomoć.
Većina stanovništva Santorinija se nada da će se situacija smiriti, ali strah od daljih potresa i mogućih odrona ostaje prisutan. Lokalna vlast je apelovala na građane i turiste da ostanu mirni i da prate uputstva nadležnih organa. Takođe, organizovane su informativne radionice o ponašanju u slučaju zemljotresa, kako bi se povećala svest i spremnost građana.
U svetlu ovih događaja, važno je napomenuti da se prirodne katastrofe ne mogu predvideti, ali se mogu upravljati kroz pravovremene mere i planove evakuacije. Grčka je poznata po svojoj sposobnosti da se oporavi od prirodnih nepogoda, a očekuje se da će i ovaj put, uz međunarodnu podršku, uspeti da se izbori sa izazovima koje donose zemljotresi.
U narednim danima, grčke vlasti će nastaviti da prate situaciju na Santoriniju i preduzeti sve potrebne mere za zaštitu svojih građana i turista. Takođe, očekuje se da će međunarodna zajednica pružiti pomoć u obezbeđivanju resursa i stručnjaka kako bi se efikasno odgovorilo na posledice ove prirodne katastrofe. U međuvremenu, važno je ostati informisan i pridržavati se uputstava lokalnih vlasti.