Incident u Crepaji kod Pančeva
Na adresu u Crepaji kod Pančeva, policajci su došli po pozivu devojke, kako se navodi na Instagram stranici 192_rs. Međutim, umesto mirnog rešavanja situacije, grupa od tri muškarca i tri žene, uz prisustvo mnoštva dece, napala je policajce u toku vršenja njihovih dužnosti. Napad je zabeležen na snimku, gde se vidi kako su policajci razgovarali sa grupom ljudi, ali je situacija eskalirala kada su napadači počeli da guraju i vuku jednog od policajaca. Ipak, policajci su ostali pribrani i nisu reagovali nasiljem. Nakon što je snimak incidenta postao javan, mnogi su izrazili svoje mišljenje na društvenim mrežama, navodeći da bi napadači trebali biti uhapšeni i privedeni pravdi.
Apel za prijavljivanje nasilja
Ministarstvo unutrašnjih poslova apeluje na građane da prijave svaki oblik nasilja policiji besplatnim pozivom na broj telefona 0800 100 600 ili 192 koji su dostupni 24 sata dnevno. Također, postoji nekoliko SOS telefona koji su raspoređeni za pomoć u slučajevima nasilja: Autonomni Ženski Centar – SOS telefon 0800-100-007, Astra Akcija protiv trgovine ženama – SOS telefon 011 785-0000, Incest trauma centar – SOS telefon 011 3441-737, i Savetovalište protiv nasilja u porodici – SOS telefon 0800-011-011. Ovi brojevi su dostupni za pozive tokom dana, noći, i radnim danima.
Nasilje prema policajcima
Napadi na policajce nisu retkost, ali je bitno istaći da je njihov posao da štite građane i održavaju red u društvu. U takvim situacijama, bitno je da se nasilje ne toleriše i da se počinioci privedu pravdi. Dešava se da policajci trpe verbalne, pa čak i fizičke napade prilikom obavljanja svojih dužnosti, ali je bitno da ostanu pribrani i profesionalni.
Zaključak
Incident u Crepaji kod Pančeva je samo jedan u nizu situacija gde su policajci bili napadnuti tokom vršenja svojih dužnosti. Važno je da se takvi slučajevi prijave i da se počinioci procesuiraju. Građani treba da znaju da je nasilje neprihvatljivo i da niko nema pravo da napada ili ugrožava sigurnost policajaca koji rade svoj posao. Ministarstvo unutrašnjih poslova stoji na raspolaganju za prijave nasilja, a SOS telefoni su dostupni za pružanje pomoći i podrške žrtvama nasilja. Važno je da zajedno radimo na stvaranju sigurnijeg i bezbednijeg društva za sve građane.