Grupa studenata u blokadi i građana dvanaestu noć zaredom blokira RTS

Milan Petrović avatar

Beograd – Manja grupa studenata i građana nastavila je blokade ispred zgrada Radio-televizije Srbije (RTS) u Takovskoj ulici i na Košutnjaku, što je dvanaesta noć zaredom kako onemogućavaju zaposlenima da dođu na svoja radna mesta. Ova akcija je deo šireg protesta koji je izazvan nezadovoljstvom prema medijskom sadržaju i načinu izveštavanja javnog servisa.

Tokom večernjih sati, okupljeni su pravili buku koristeći pištaljke, vuvuzele i skandirajući različite parole. Međutim, jaka kiša je primorala učesnike protesta da potraže zaklon u okolnim haustorima i pasažima, ali su i dalje nastavili sa sporadičnim skandiranjem. Blokade su se nastavile i na glavnim i sporednim ulazima u zgradu RTS-a, a ulice oko zgrade i dalje su bile zatvorene za saobraćaj.

Blokirane su i ulice Takovska na uglu sa Svetogorskom, kao i ulica Ilije Garašanina na uglu sa Takovskom. Saobraćaj je obustavljen i u Ulici Kneza Višeslava na Košutnjaku. Blokade su postavljene kontejnerima i ogradama, što dodatno otežava prolaz. U Takovskoj ulici, blokada se proteže i do ugla sa Bulevarom kralja Aleksandra, dok su slične situacije zabeležene i u okolnim ulicama.

Na samom mestu okupljanja, manja grupa studenata je tokom dana demonstrirala svoju kreativnost tako što su se opuštali uz muziku, igrali odbojku i družili se. Učestvovali su i bajkeri koji su podržali ovu akciju, pokazujući da je protest privukao pažnju različitih društvenih grupa.

Društveni mediji su preplavljeni snimcima i slikama okupljanja, a učesnici su isticali da je njihov cilj da skrenu pažnju na nepravedno izveštavanje i nedostatak raznolikosti u programima RTS-a. Mnogi od njih smatraju da javni servis ne ispunjava svoju dužnost prema građanima, te da je neophodno da se promeni način na koji se informacije predstavljaju javnosti.

U proteklim danima, situacija je privukla pažnju mnogih medija, a komentari na društvenim mrežama variraju od podrške protestu do kritike zbog blokada koje su uzrokovale probleme u saobraćaju. I dok jedni smatraju da je ovo važan korak ka poboljšanju medijskih standarda, drugi ukazuju na to da ovakve akcije mogu uzrokovati dodatne tenzije u društvu.

Organizatori protesta su naglasili da će nastaviti sa svojim aktivnostima sve dok ne dođe do promene u načinu izveštavanja RTS-a. Oni su pozvali sve građane da se pridruže njihovim naporima i da zajedno traže veće odgovornosti od strane medijskih kuća. Izjavili su da je cilj protesta osnaživanje građanske svesti i podsticanje dijaloga o važnim društvenim pitanjima.

U međuvremenu, vlasti su se oglasile i pozvale na mirno rešavanje situacije, naglašavajući potrebu za dijalogom između protesta i medijskih institucija. Međutim, studenti i njihovi simpatizeri su odbili bilo kakve ustupke, ističući da je njihova borba neophodna za budućnost medijskog prostora u Srbiji.

Kako se situacija razvija, ostaje da se vidi kakvi će biti sledeći koraci učesnika protesta i reakcije nadležnih institucija. Protesti su postali simbol borbe za pravo na informisanje i odgovornost medija, a učesnici su odlučni da nastave sa svojim akcijama dok ne postignu tražene promene. Ova situacija se prati sa posebnim interesovanjem, a mnogi se nadaju da će dijalog i kompromis prevladati kako bi se izbegle tenzije i nesuglasice u društvu.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: