Hamas, poznata palestinska militantna grupa, drži se predloga o prekidu vatre u Pojasu Gaze od 2. jula. Međutim, grupa odbacuje nove uslove koje je postavio Izrael za prekid sukoba. Osman Hamdan, zvaničnik Hamas-a, izjavio je danas da nije tačno da će uskoro biti postignut dogovor o prekidu vatre u Pojasu Gaze.
U pregovorima o prekidu vatre, Hamas zahteva potpuno povlačenje Izraela iz palestinske enklave, uključujući i povlačenje iz Filadelfijskog koridora, uskog dela teritorije duž južne granice sa Egiptom. Ovaj koridor je dužine 14,5 kilometara. Hamas se ne slaže sa novim uslovima koje je postavio Izrael i tvrdi da još nije postignut dogovor o prekidu vatre.
Ovaj sukob između Izraela i Hamasa posledica je dugogodišnjeg političkog i teritorijalnog spora između dve strane. Izrael je okupirao teritoriju Gaze nakon arapsko-izraelskog rata 1967. godine, a Hamas preuzima kontrolu nad tom teritorijom 2007. godine. Kako bi se postigao dugoročni mir u regionu, potrebno je rešiti ovaj sukob i postići sporazum između Izraela i Palestine.
Hamas, kao vodeća palestinska politička i vojna organizacija, ima značajnu podršku unutar Gaze i širom Palestine. Njihovi ciljevi uključuju oslobođenje Palestine od izraelske okupacije i uspostavljanje palestinske države. Međutim, njihove metode, uključujući i napade na Izrael, često nailaze na osudu međunarodne zajednice.
Izrael je, s druge strane, snažno podržan od strane SAD-a i nekih evropskih zemalja. Njihov glavni cilj je osigurati bezbednost svog naroda i teritorija, te zaštititi svoj suverenitet. Izraelska vojska često reaguje na napade Hamasa i drugih palestinskih grupa kako bi zaštitila svoje građane i teritoriju.
Sukobi između Izraela i Hamasa često rezultiraju velikim brojem žrtava i razaranja u Pojasu Gaze. Civili su često najviše pogođeni ovim sukobima, te je humanitarna situacija u Gazi veoma loša. Mnogi ljudi žive u siromaštvu i nemaštini, a pristup osnovnim potrebama poput hrane, vode i medicinske pomoći je otežan.
Međunarodna zajednica je pozvala na prekid vatre između Izraela i Hamasa kako bi se zaustavili sukobi i omogućilo civilima da žive u miru. Brojne organizacije za ljudska prava su osudile oba sukobljena entiteta zbog kršenja ljudskih prava i međunarodnog humanitarnog prava.
Da bi se postigao održivi mir u Gazi, potrebno je postići politički sporazum između Izraela i Palestinske uprave. Ovaj sporazum bi trebao uključivati rešenje teritorijalnih pitanja, garantije za bezbednost oba naroda, i osiguranje osnovnih ljudskih prava za sve građane. Tek tada će se moći izbeći dalji sukobi i izgraditi trajni mir u regionu.
Izrael i Hamas su duboko ukorenjeni u ovom sukobu već decenijama, ali rešenje mora biti političko, a ne vojno. Diplomatski naporima i pregovorima treba težiti mirnom rešenju ovog sporazuma kako bi se izbeglo dalje stradanje civila i sprečila eskalacija nasilja.
Uz podršku međunarodne zajednice, možda će biti moguće postići sporazum o prekidu vatre i izgraditi osnovu za dugoročni mir između Izraela i Palestine. To će zahtevati kompromis i spremnost na dijalog sa obe strane, ali je to jedini put ka stabilnosti i prosperitetu u regionu. Važno je da se prekine začarani krug nasilja i otvori put ka mirnom rešenju koje će omogućiti svim građanima Gaze i Izraela da žive u sigurnosti i dostojanstvu.