Haos tokom otvaranja Olimpijskih igara zbog najpoznatije slike na svetu! „Mona Liza“ mora da se vrati u Italiju!

Tamara Nikolić avatar

Zahi Havas, poznati egipatski arheolog, nedavno je izazvao veliku pažnju širom sveta kada je izneo zahtev da se čuvena slika Mona Liza vrati Italiji. Mona Liza, remek-delo koje je naslikao italijanski umetnik Leonardo da Vinči, trenutno se nalazi u čuvenom francuskom muzeju Luvr u Parizu.

Tokom ceremonije otvaranja Olimpijskih igara u Parizu, Havas je javno izjavio da će razgovarati sa italijanskim ministrom kulture kako bi se postigao dogovor oko povratka Mona Lize u Italiju. On je istakao da je „Đokonda“ najvažnija stvar koja mora da se vrati u svoju zemlju porekla.

Pored zahteva za povratak Mona Lize, Havas je ponovio i svoje zahteve za vraćanje tri egipatska artefakta – Kamen iz Rosete, Nefertitina bista i zodijak Dendera, koji se trenutno nalaze u Luvru, u Egipat.

Priča o Mona Lizi ima dugu istoriju, počevši od samog Leonardo da Vinčija koji je sliku prodao francuskom kralju Franji I pred svoju smrt. Nakon toga, slika je premeštena iz dvorca Amboaz u Luvr posle Francuske revolucije. Napoleon je kasnije uzeo sliku za sebe i držao je u svojoj spavaćoj sobi, ali je nakon njegovog odlaska sa vlasti Mona Liza vraćena u Luvr.

1911. godine slika je ukradena iz Luvra od strane Vinćenca Peruđe, koji je želeo da je vrati u Italiju. Nakon kratkog perioda kada je bila izgubljena, Mona Liza se neočekivano pojavila u Firenci, da bi se potom vratila u Luvr. Rasprava o povratku ovog remek-dela traje već vekovima, ali poslednjih godina dobija na intenzitetu.

Poznati holivudski glumac Džordž Kluni nedavno je podržao ideju povratka Mona Lize Italiji, izrazivši stav da bi to bila vrlo poštena i lepa gesta. Čak je i italijanski biciklista Alberto Betiol javno izneo zahtev za povratak slike nakon susreta sa francuskim predsednikom.

Zahi Havas i njegova inicijativa za povratak Mona Lize u Italiju ponovo su pokrenuli pitanje o vraćanju kulturnih artefakata u njihove zemlje porekla. Dugotrajna debata i borba za povratak umetničkih dela postaje sve aktuelnija u svetskoj javnosti.

Ovaj slučaj pokazuje koliko je važno očuvati kulturne artefakte i vratiti ih u njihove zemlje porekla, kako bi se sačuvala istorija i identitet svakog naroda. Sve veći broj javnih ličnosti i stručnjaka podržava ideju vraćanja kulturnog nasleđa u zemlje iz kojih potiče, kao ključan korak ka očuvanju svetske kulturne baštine.

Tamara Nikolić avatar