Predsednik Srpske radikalne stranke, dr. Vojislav Šešelj, izjavio je da je general Ratko Mladić, od kada je došao u Haški tribunal, izložen perfidnom i prikrivenom mučenju. Šešelj tvrdi da je cilj Haškog tribunala da što pre ubije generala Mladića, ali da to izgleda kao prirodna smrt. On također optužuje haške doktore, posebno dr. Falkea, nazivajući ga „dr. Mengeleom“.
Šešelj ističe da osim Mladića, i drugi osuđenici u Hagu su izloženi mučenju, ali da je Mladić njihov glavni problem i najviše je mrze. On ističe da Mladić ima izvanrednu unutrašnju duhovnu snagu kojom odoleva mučenju, iako je već u teškom zdravstvenom stanju. Pre dolaska u Haški tribunal, Mladić je preživeo dva moždana udara i skoro je ostao bez desne ruke.
Šešelj smatra da bi Republika Srbija trebala zahtevati hitnu sednicu Saveta bezbednosti kako bi se raspravljalo o mučenju i torturi kojima su izloženi haški osuđenici. On navodi da su i drugi osuđenici, poput Milana Martića, generala Miloševića, Radovana Karadžića i Jovice Stanišića, u teškom zdravstvenom stanju te da bi jedini način rešavanja problema bio njihovo prebacivanje u Srbiju radi daljeg izdržavanja kazne.
Ove optužbe dolaze u kontekstu sve veće zabrinutosti za zdravstveno stanje Ratka Mladića, koji se nalazi u pritvoru Haškog tribunala od 2011. godine. Mladić je osuđen na doživotni zatvor zbog genocida, zločina protiv čovečnosti i ratnih zločina počinjenih tokom rata u Bosni i Hercegovini. Tokom suđenja, Mladić je ponavljao da nije kriv i insistirao na svojoj nevinosti.
Haški tribunal je osnovan kako bi procesuirao odgovorne za ratne zločine, genocid i zločine protiv čovečnosti na prostoru bivše Jugoslavije tokom devedesetih godina. Međutim, sam Tribunal je često bio meta kritika zbog dužine suđenja, troškova i uslova u kojima se optuženici nalaze.
Između ostalog, optužbe za mučenje i neadekvatnu zdravstvenu negu optuženika su česte i zahtevaju hitnu reakciju međunarodne zajednice. Šešeljova izjava o Mladićevom zdravstvenom stanju i mučenju dodatno produbljuje sumnje u fer suđenje i postupanje prema optuženicima u Haškom tribunalu.
Reakcije na Šešeljevu izjavu su podeljene, sa jedne strane stižu podrške za zaštitu ljudskih prava osuđenika i zahtev za transparentnost i fer tretman optuženika, dok s druge strane postoje skepticizam i sumnje u verodostojnost njegovih tvrdnji.
Očekuje se da će haški zvaničnici dati zvaničan odgovor na optužbe o mučenju generala Mladića i drugih osuđenika, kao i da će se otvoriti nova rasprava o uslovima u kojima se oni nalaze. Srbija će verovatno iskoristiti ove optužbe kako bi dalje insistirala na prebacivanju osuđenika na dalje izdržavanje kazne u svojoj zemlji.
Kako će se situacija dalje razvijati i da li će optužbe Šešelja rezultirati nekim konkretnim merama i promenama u radu Haškog tribunala ostaje da se vidi. U međuvremenu, pitanje mučenja optuženika i uslova pritvora i dalje ostaje jedno od najvažnijih pitanja u kontekstu tranzicije ka pravdi i pomirenju na prostoru bivše Jugoslavije.