Honda i General Motors zajednički ulažu u tehnologiju gorivih ćelija

Milan Petrović avatar

General Motors (GM) i Honda Motor udružili su se kako bi zajedno radili na razvoju i proizvodnji automobila na vodonik, odnosno tehnologije gorivih ćelija.
Ovaj potez je izuzetno značajan, jer su proizvođači automobila zajedno pokrenuli pogon u Detroitu s ciljem razvoja i proizvodnje pristupačnih automobila na vodonik. Gorive ćelije su jedna od alternativa klasičnim električnim automobilima s baterijama, a upravo je ova tehnologija puna nade za budućnost. Baš kao i električni automobil, gorive ćelije pokreću elektromotor, ali automobil ne mora da ima veliku i tešku bateriju.
Modeli automobila koji su do sada lansirani s tom tehnologijom, poput Toyote Mirai, imali su malu prodaju. Međutim, Honda i General Motors sada su pokrenuli zajednički pogon Fuel Cell System Manufacturing LLC (FCSM) u Detroitu u koji ulažu 85 miliona dolara, navodi Revija HAK.
Honda planira da lansira sisteme gorivih ćelija u SUV-u baziranom na CR-V-u kasnije ove godine, dok će se GM u početku fokusirati na velike pickupove u svojoj liniji modela. Cilj je da se ova tehnologija što više popularizira.
Honda je ranije lansirala automobil na gorive ćelije Honda Clarity, koji takođe nije bio veliki prodajni uspjeh. Plan je prodavati 2000 automobila godišnje, povećati prodaju na 60.000 automobila do 2030. i 100.000 automobila do sredine sljedeće decenije.
Ovo je izuzetno ambiciozan plan, ali ukoliko se ostvari, mogao bi značajno uticati na smanjenje emisije štetnih gasova. Iako su velike pickupove i SUV-ove prvi planirani modeli s ovom tehnologijom, očekuje se da će se ona proširiti i na manje modele automobila.
Očito je da proizvođači automobila prepoznaju potencijal tehnologije gorivih ćelija, te su ozbiljno krenuli u njeno istraživanje i razvoj. Ovim udruženjem resursa i znanja, GM i Honda imaju priliku da zajedno stvore nešto inovativno i ekološki prihvatljivo.
U vrijeme kada se sve više pažnje pridaje ekologiji i smanjenju emisije štetnih gasova, tehnologije poput gorivih ćelija postaju sve važnije. S obzirom na to da su proizvođači automobila ključni igrači u ovoj industriji, uticaj ovog udruženja može biti itekako značajan.
Razvoj automobila na vodonik nije novost, ali suradnja velikih proizvođača automobila poput GM-a i Honde u ovom segmentu predstavlja ozbiljan korak naprijed. Ovo bi mogao biti početak nove ere u automobilskoj industriji, u kojoj bi se električni automobili s baterijama i automobili na gorive ćelije mogli boriti za dominaciju na tržištu.
S obzirom na to da se ovakav trend već primjećuje u većini drugih industrija, nije nemoguće da bi se isto moglo dogoditi i u automobilskoj industriji. Iako će proći neko vrijeme prije nego što se ove tehnologije budu dovoljno razvile i popularizirale, ovakva suradnja je definitivno korak u pravom smjeru.
S obzirom na to da su planovi ambiciozni, ali i izvodljivi, ostaje nam samo da vidimo kako će se ova suradnja odraziti na tržište i na budućnost automobilske industrije. U svakom slučaju, GM i Honda su zajedno krenuli u jedan zanimljiv i perspektivan poduhvat, koji bi u budućnosti mogao značajno utjecati na način na koji se proizvode i koriste automobili.

Milan Petrović avatar