Hotel „Jugoslavija“, poslednji dani: Obišli smo čuveni hotel pred rušenje, ove fotografije pokazuju kakva je to raskoš bila nekada

Milan Petrović avatar

Hotel „Jugoslavija“, poslednji dani: Obišli smo čuveni hotel pred rušenje, ove fotografije pokazuju kakva je to raskoš bila nekada

Više od pola veka, hotel „Jugoslavija“ bio je sinonim za luksuz i prestiž, svedočeći o vremenu kada su u Beograd dolazili svetski predsednici, kraljice i zvezde. Sada, ovaj nekadašnji ponos Jugoslavije, sa monumentalnim lusterima i istorijskim apartmanima, zauvek zatvara vrata. Početak rušenja zakazan za 31. avgust.

Obišli smo legendarnu zgradu hotela „Jugoslavija“ u Bulevaru Nikole Tesle broj tri, tokom njenog poslednjeg dana rada, a koji je nekada bio najveći i najmoderniji hotel u nekadašnjoj Jugoslaviji, ali i Balkanu, završivši čak i u Ginisovoj knjizi rekorda.

Kada je izgrađen, hotel „Jugoslavija“ bio je najveći i najmoderniji hotel u bivšoj Jugoslaviji, sa površinom od 50.000 metara kvadratnih, osam spratova i pratećim zgradama, 1.500 prostorija, 1.100 ležaja u 200 jednokrevetnih, 400 dvokrevetnih soba i 23 apartmana, restoranom sa 600 mesta i manjim restoranom sa 200 mesta i svim pratećim sadržajima.

U hotelu koji je od otvaranja svojih vrata svetu 1969. godine, nakon 22 godine od početka izgradnje, važio za najveći, najluksuzniji i najlepši danas je ostala bleda setna senka onoga što je nekad bio. Deo Hotela „Jugoslavija“ stradao je tokom NATO bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije 1999. godine.

Iako je sada već zvanično zatvoren, hotelsko osoblje koje smo sreli dok je radio, i dalje je ponosno na to što su ovde zaposleni, sa zadovoljstvom i setom su našu ekipu „Blica“ proveli kroz hotel i otkrili nam tajne koje kriju njegove zidine.

Od monumentalnog luster sa 5.000 sijalica i 40.000 Svarovski kristala, do unikatnog enterijera od mahagonija, hotel „Jugoslavija“ je nekada bio centar luksuza i glamura. U njemu su odsedala čak dva američka predsednika, Ričard Nikson i Džimi Karter, među gostima je bila i britanska kraljica Elizabeta II, Nil Armstrong, čuvena Tina Tarner, kao i mnogobrojni poznati strani glumci i pevači.

I dalje je u hotelskom restoranu nalazi ogroman luster koji je do pre 10 godina bio jedan od najvećih na svetu. Težak je 14 tona, dugačak je skoro 20 metara, opremljen sa 5.000 sijalica, i ni manje ni više 40.000 Svarovski kristala, zbog čega je i ušao u Ginisovu knjigu rekorda.

Hotel koji je ideja čuvenog Lavoslava Horvata, zagrebačkog arhitekte, pravljen je kao beskompromisno modernistički koncipiran objekat usklađen sa brutalizmom Novog Beograda, koji je jednostavnost predstavljao kroz luksuzan hotel pristupačan čoveku.

Na samom krovu hotela nekada se nalazila bašta koju su krasili sto i stolica izliveni u od betona samo za Tita. Impresivni pogled na reku pokraj hotela svojevremeno je uživao i sam Josip Broz Tito, iz njegovog predsedničkog apartmana na poslednjem spratu.

Hotel je zatvoren za posetioce 2006. godine, pa otvoren krajem 2013, ali u daleko manjem kapacitetu. Tada su u rad puštene 104 sobe na dunavskoj strani na trećem, četvrtom i šestom spratu i važio je za jedan od najpovoljnijih hotela u Beogradu u kategoriji hotela sa tri zvezdice.

Hotel „Jugoslavija“ sada će biti srušen kako bi ustupio mesto novom modernom kompleksu sa stambenim i poslovnim kulama, luksuznim hotelom, prodavnicama, bazenom, SPA centrom, i ostalim atraktivnim sadržajima. Planirano je da novi hotel bude luksuzni objekat sa 5 zvezdica, sa posebnim naglaskom na energetsku efikasnost i očuvanje životne sredine.

Projekat obnove hotela „Jugoslavija“ obećava da će simbol luksuza i glamura ponovo zasijati na beogradskom nebu, sada u savremenom i ekološki odgovornom ruhu. Novi kompleks će predstavljati spoj modernog dizajna i tradicije, čuvajući sećanje na vreme kada je hotel bio epicentar prestiža i glamura.

Milan Petrović avatar