U srcu Nigerije, zemlje koja je podeljena između života i smrti, hrišćani su, ponovo, postali meta brutalnih napada nomadskih stočara Fulani. U poslednjem talasu nasilja, koji je izazvao neizmernu tugu i očaj, dva života su ugašena, dok su još tri osobe poginule samo nekoliko dana ranije, dok su bili u središtu svojih molitava.
Selo Kurmin Kare, smešteno u okrugu Kačija u južnoj državi Kaduna, suočilo se sa teškim gubitkom – Audu Bala i Jonatan Mozes su poginuli u napadu stočara Fulani, dok su radili na svojim njivama. Fulani su pripadnici islamske zajednice i njihovi napadi na hrišćane godinama ne jenjavaju.
– Opkolili su ih i otvorili vatru. Obojica su poginula na mestu napada – govori Solomon Sanga, lokalni stanovnik, koji je za christiandaily.com tužno posvedočio o ovoj tragediji. Ovaj napad je deo neprekidne serije napada koju ekstremisti provode u pokušaju da zastraše hrišćanske zajednice, dok su polovinom septembra oteli i Jafeta Zarmu Jakubua dok je radio na svom imanju, a tražili su od njegove porodice otkup od 30 miliona naira.
Dok su hrišćani stajali pred Bogom, u molitvi, ni tada nisu bili pošteđeni. U selu Bakinpa Maro, takođe u državi Kaduna, stočari Fulani su napali parohijane Evangelističke crkve i Katoličke crkve. Tragedija je kulminirala tri smrtna slučaja, dok je 30 hrišćana, među kojima i pastor Bernard Gajere, odvedeno u nepoznatom pravcu, bez ikakvog traga.
Ovi napadi ne mogu se posmatrati kao izolovani incidenti. U selu Kalah Afogo, sa većinskim hrišćanskim stanovništvom, napadači su prošle godine upali u kliniku primarne zdravstvene zaštite, ubivši pet hrišćana i kidnapujući mnoge druge. Svaka od ovih tragedija nosi priču o nevinoj krvi, koja se prolila tokom molitve, simbola vere i zajedništva, zbog nesrećnog spoja nesigurnosti, radikalizma i narušenih granica.
Nigerija je, nažalost, postala najopasnije mesto na svetu za hrišćane, sa 4.118 ubijenih hrišćana u periodu od 1. oktobra 2022. do 30. septembra 2023. godine. Ni muško ni žensko, ni staro ni mlado – niko nije pošteđen. Ništa nije sveto u ovoj borbi za opstanak, ni crkve, ni škole, ni groblja. Država Kaduna, koja je deo ove mračne slike, nije samo brojčano pogođena – svaki napad nosi duboke emotivne ožiljke, ne samo fizičke, već i duhovne.
Ova država na zapadu Afrike, Nigerija se iz godine u godinu nalazi na spisku zemalja gde je najteže biti hrišćanin. U 2024. godini zauzima šesto mesto. Otmice, napadi na crkve, zatvaranje zajednica – to su sve realnosti sa kojima se suočavaju vernici u ovom delu sveta. Ipak, napadi stočara Fulani nisu samo obični napadi. U velikoj meri, oni su postali oružje u pokušaju da se nasilno zauzmu hrišćanska zemljišta i nametne islam, što se objašnjava teškom situacijom u kojoj se Fulani nalaze zbog dezertifikacije.
I dok sunce zalazi nad Nigerijom, pretežno hrišćanske zajednice i dalje tragaju za sigurnošću, dok se nijedno molitveno okupljanje više ne doživljava kao sigurno utočište. U senci nasilja, hrišćani neprestano moraju birati između života i svoje posvećenosti veri. Onoga dana kada molitva više neće biti dovoljno snažna da zaštiti od smrti, Nigerija će zauvek nositi još jedno ime – zemlja gde je krv nevinih prolivena u ime radikalnog ekstremizma.