Hrvat pokazao šta je kupio za 4.500 dinara

Milan Petrović avatar

U Hrvatskoj se suočavaju sa sve većim problemima zbog rasta cena namirnica, što je izazvalo nezadovoljstvo među građanima koji traže alternative. Na društvenim mrežama, posebno na Redditu, korisnici dele svoja iskustva i komentare o trenutnoj situaciji na tržištu. Jedan korisnik je objavio sliku svojih kupovina koje je platio 37,60 evra, što je otprilike 4.500 dinara. Ispod slike, koja prikazuje deset artikala, napisao je: „Nekadašnjih 300 kuna, jeftinije je umreti.“ U njegovoj korpi našli su se osnovni proizvodi poput jogurta, keksa, paradajza, cigareta, aluminijumske folije, sira, mesa, kafe i kolača.

Ova objava brzo je privukla pažnju i skupila gotovo 500 komentara. Mnogi su kritikovali sadržaj korpe, smatrajući da su neki od proizvoda luksuzni, dok su drugi izrazili ogorčenje zbog drastičnog rasta cena. Iako su plate formalno porasle, građani ističu da je njihova kupovna moć znatno opala. U jednom od komentara, korisnik je napisao: „Tužno je kako su se Hrvati navikli na loše, to jest na minimalno. Luksuz ili ne, poenta je da si te iste namirnice pre mogao kupiti za duplo manje novaca.“

Poređenja radi, neki korisnici su se prisetili boljih vremena. Jedan je naveo da je pre 14 godina za 400 kuna (današnjih 53 evra) mogao napuniti dvoje kolica u Kauflandu, dok je drugi rekao da je za 100 evra u Metrou imao hrane za ceo mesec. Ove tvrdnje dodatno oslikavaju razmere trenutne krize i frustraciju građana zbog stalnog rasta cena.

Građani se sve više okreću alternativama, tražeći rešenja kako da smanje troškove. Mnogi razmatraju kupovinu jeftinijih proizvoda ili čak prelazak na lokalne pijace gde se mogu pronaći povoljniji artikli. Osim toga, neki su se odlučili za samostalno uzgajanje povrća i voća, što im može pomoći da smanje troškove namirnica.

Ova situacija u Hrvatskoj nije izolovana, već se može primetiti i u drugim zemljama regiona, gde inflacija i rast cena osnovnih životnih namirnica postaju sve veći problem. Građani su u potrazi za rešenjima koja će im omogućiti da prežive u ovim teškim vremenima, a društvene mreže postaju platforma za razmenu iskustava i saveta.

S obzirom na trenutne ekonomske prilike, važno je da vlasti prepoznaju ozbiljnost situacije i preduzmu konkretne korake kako bi pomogle građanima u borbi protiv rasta cena. U suprotnom, nezadovoljstvo i frustracija građana mogli bi rasti, što može dovesti do daljih društvenih tenzija.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: