Hrvatska ispod Srbije i CG

Milan Petrović avatar

Hrvatska se suočava s ozbiljnim problemima kada je reč o visini penzija, zauzimajući gotovo dno lestvice u Evropskoj uniji. Prema najnovijim podacima, skoro svaki šesti penzioner u zemlji je u riziku od siromaštva, a situacija je gora nego u Srbiji i Crnoj Gori. Ove informacije su preneli hrvatski mediji, ističući alarmantno stanje penzionog sistema.

Iznosi penzija u EU su često znatno niži od plata koje su građani primali pre penzionisanja, što dodatno otežava održavanje životnog standarda starijim osobama. Statistika pokazuje da je od 2013. godine u EU došlo do porasta stope rizika od siromaštva među penzionerima, sa 12% na 15,5% u 2023. godini. Ovo ukazuje na sve veće izazove s kojima se suočavaju stariji građani.

Evrostat je objavio analizu koja poredi medijane prihoda penzionera starosti od 65 do 74 godine sa medijanom plata radnika u dobi od 50 do 59 godina, isključujući ostala socijalna davanja. Ova analiza pruža uvid u adekvatnost penzija širom Evrope. Tokom 2023. godine, ukupni odnos između ova dva primanja u EU iznosio je 58%. To znači da bi osoba koja je zaradila 100 evra u starosti od 50 do 59 godina primila 58 evra penzije kada bi napunila 65 godina.

Međutim, Hrvatska se izdvaja sa samo 35% tog odnosa, što je najniži procenat u EU. Za poređenje, Grčka ima mnogo povoljniji odnos od 78%, dok Španija i Italija beleže 77% i 75% respektivno. Portugal je takođe iznad proseka EU sa 61%. Litvanija i Irska su nešto bolje od Hrvatske, sa 36% i 39% odnosa, dok Crna Gora ima 38%, Slovenija 44%, a Srbija 46%.

Ove brojke ukazuju na to da je Hrvatska, zajedno sa Litvanijom i Irskom, među zemljama sa najlošijim odnosima između plata i penzija, što stvara dodatne pritiske na starije generacije. U tom kontekstu, vlada bi trebala razmotriti mogućnosti za poboljšanje penzionog sistema kako bi se smanjio rizik od siromaštva među penzionerima.

Osim što je potrebno unaprediti visinu penzija, važno je i obezbediti dodatne mere podrške starijim osobama kako bi mogle da žive dostojanstveno. U svetlu ovih podataka, jasno je da je potrebna hitna akcija da bi se rešili problemi u penzionom sistemu, koji ostavlja mnoge penzionere u teškoj finansijskoj situaciji.

U zaključku, situacija u Hrvatskoj u vezi sa penzijama ukazuje na potrebu za sveobuhvatnim reformama koje bi omogućile bolji životni standard starijim građanima. Dok se penzioni sistem suočava s izazovima, važno je prepoznati problem i raditi na rešenjima koja će osigurati sigurniju budućnost za sve penzionere.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: