Hrvatska je odlučila da ubrza proces modernizacije svojih polovnih borbenih aviona „rafale“ zbog nedavne odluke Srbije da kupi 12 novih aviona ovog tipa. Ovu informaciju prenose hrvatski mediji, koji ističu da analitičari veruju da se radi o potezu koji ima za cilj sticanje unutrašnjih političkih poena, s obzirom na to da se u javnosti često naglašava da Hrvatska zaostaje u naoružanju u odnosu na Srbiju.
Prema pisanju „Jutarnjeg lista“, Hrvatska je prvobitno planirala da modernizaciju svojih „rafala“ započne 2030. godine. Međutim, prodaja aviona Francuske Srbiji naglo je promenila ove planove. Ugovor između Francuske i Srbije izazvao je nezadovoljstvo u hrvatskoj vladi, jer nije uobičajeno da strateški partneri prodaju vojne avione zemljama s kojima imaju geostrateške nesporazume. Nakon nekoliko meseci, Francuska je Hrvatskoj potvrdila da je dostupna nadogradnja „rafala“ na standard F4.1.
Ova situacija ilustruje kako međunarodni odnosi i prodaja vojne opreme mogu uticati na geostrateške planove država. Hrvatska se našla pod pritiskom da ubrza svoje planove modernizacije kako bi osigurala svoju bezbednost i zadržala stratešku prednost. Nadogradnja na standard F4.1 podrazumeva unapređenje aviona u smislu tehnologije i borbenih kapaciteta, što će Hrvatskoj omogućiti da ostane konkurentna u regionu.
Petar Vojinović, urednik vazduhoplovnog portala „Tango Six“, izražava oprez u vezi s informacijama iz „Jutarnjeg lista“. On napominje da su hrvatski procesi nabavke višenamenskih borbenih aviona bili transparentni, ali da se i dalje čuva tajna oko specifičnih nabavki naoružanja. Vojinović ne iznenađuje želja Hrvatske da modernizuje svoje vazduhoplovstvo, s obzirom na to da je Srbija kupila nove avione.
Vojinović takođe naglašava da je neuobičajeno da se javno govori o informacijama vezanim za vojne nabavke, kao što je slučaj s predsednikom Srbije koji je govorio o ograničenjima u vezi s kupovinom najsposobnijih raketa za „rafale“. Dodaje da je verovatno da će Hrvatska želeti da svoje polovne „rafale“ dovede do modernijeg standarda, onog koji će Srbija imati sa novim avionima.
Vojni analitičar Vlade Radulović smatra da je bilo očekivano da Hrvatska u nekom trenutku pristupi modernizaciji svojih „rafala“. On naglašava da se ne radi o epohalnoj modernizaciji, već o nadogradnji softvera i optoelektronskog sistema. Radulović ističe da je proces modernizacije verovatno ubrzan zbog činjenice da je Srbija kupila nove avione, što je podstaklo hrvatsku javnost da se usredsredi na svoje polovne avione.
Prema njegovim rečima, političari u Hrvatskoj koriste modernizaciju „rafala“ kako bi pokazali da zemlja ne želi da zaostaje za Srbijom. On naglašava da Hrvatska ima slabije ratno vazduhoplovstvo i protivvazdušnu odbranu u odnosu na Srbiju, ali da su razlike između „rafala“ treće i četvrte generacije minimalne.
Radulović takođe ukazuje na to da nezadovoljstvo Zagreba zbog prodaje aviona Srbiji nema osnova, jer između Pariza i Beograda ne postoje politički problemi koji bi uticali na ovu transakciju. On zaključuje da se radi više o sticanju unutrašnjih političkih poena nego o stvarnim pretnjama ili problemima vezanim za vojnu opremu.
U svetlu ovih događaja, Hrvatska se suočava s izazovima u oblasti odbrane, a modernizacija njenih borbenih aviona postaje ključna za očuvanje regionalne ravnoteže snaga i sigurnosti.