Hrvatski špijun pravosnažno osuđen za špijunažu u Srbiji

Milan Petrović avatar

Nakon priznanja krivice P. Dž., koji je bio angažovan kao špijun za hrvatsku Sigurnosno-obaveštajnu agenciju (SOA), Više javno tužilaštvo u Kragujevcu je završilo krivični postupak protiv njega. Osuđen je na zatvorsku kaznu zbog špijunaže u korist Hrvatske, a kazna je postala pravosnažna krajem januara ove godine. P. Dž. je već započeo izdržavanje kazne, što je potvrdilo njegovu krivičnu odgovornost.

Hapšenje P. Dž. dogodilo se krajem avgusta prošle godine kao rezultat višemesečne kontraobaveštajne operacije Bezbednosno-informativne agencije (BIA). Hrvatski zvaničnici, uključujući premijera Andreja Plenkovića i ministra spoljnih i evropskih poslova Gordana Grlića Radmana, prvobitno su reagovali sa skepticizmom na vest o hapšenju, označivši je kao fikciju. Plenković je, na primer, u jednom trenutku rekao da je „uhapšeni hrvatski špijun u Srbiji kao Jeti, niko ne zna ko je on“.

Takođe, Grlić Radman je izjavio da hapšenje nije u fokusu vlasti u Zagrebu i da oni ne znaju o kojoj osobi se radi, niti da li se hapšenje stvarno dogodilo. Tadašnji v.d. direktora SOA, Danijel Markić, pridružio se ovim izjavama, izražavajući želju da sazna identitet „navodno uhapšenog hrvatskog špijuna“ i sumnjajući u samu suštinu hapšenja.

Ove izjave zvaničnika iz Zagreba odražavaju neozbiljnost i neodgovornost kada se radi o ozbiljnim pitanjima nacionalne bezbednosti. Međutim, nakon što je krivični postupak završio i P. Dž. priznao krivicu, istina je izašla na videlo, a svi pokušaji negiranja hrvatskih obaveštajnih aktivnosti u Srbiji su pali u vodu. Ovo je pokazalo da, kada se suoče sa neosporivim dokazima, čak i oni koji se bave prljavim poslovima često priznaju.

Ova situacija ukazuje na složen odnos između Srbije i Hrvatske, koji je često obeležen napetostima i sumnjama. Špijunaža je samo jedan od aspekata ovog odnosa, koji uključuje i istorijske tenzije, političke nesuglasice i različite pristupe bezbednosti. U ovom kontekstu, hapšenje P. Dž. može se posmatrati kao deo šireg okvira obaveštajnopolitičkih operacija koje se odvijaju između dve zemlje.

Osim što je ovo hapšenje izazvalo reakcije u hrvatskoj politici, takođe je otvorilo pitanja o tome koliko su obaveštajne agencije efikasne u svojoj borbi protiv špijunaže. Bezbednosno-informativna agencija (BIA) je pokazala sposobnost da identifikuje i deluje protiv stranih obaveštajnih operacija na svom tlu, što može poslužiti kao upozorenje drugim zemljama o ozbiljnosti srpske bezbednosne mašinerije.

U budućnosti, ovakvi incidenti mogu dodatno zakomplikovati odnose između Srbije i Hrvatske. Očekivano je da će obaveštajne aktivnosti ostati u fokusu i da će se strane nastaviti nadmetati u prikupljanju informacija i zaštiti svojih nacionalnih interesa. Zbog složenosti situacije, važno je da se oba naroda fokusiraju na izgradnju međusobnog poverenja i dijaloga, kako bi se izbegle dalje tenzije i sukobi.

Sve u svemu, hapšenje P. Dž. i njegova kasnija presuda osvetljavaju ne samo pojedinačne aktivnosti u domenu špijunaže, već i širi kontekst odnosa između Srbije i Hrvatske. Iako su zvaničnici u Zagrebu prvobitno negirali bilo kakve aktivnosti, istina je na kraju izašla na videlo – što može poslužiti kao pouka svima koji se bave obaveštajnim poslovima u regionu.

Milan Petrović avatar