Prevaranti su otkrili novi način prevare usmeren na kompanije koje promovišu svoje stranice na društvenoj mreži Facebook. Lažni imejlovi koji oponašaju zvaničnu komunikaciju Meta for Business, Facebook-ove platforme za kompanije, tvrde da stranica primaoca sadrži zabranjeni sadržaj i traže od korisnika da daju objašnjenje kako bi njihov nalog i stranica bili deblokirani. Cilj napadača je dobiti pristup poslovnim nalozima korisnika.
Stručnjaci kompanije „Kaspersky“ su otkrili ovu prevaru koja je počela da stiže korisnicima širom sveta, uključujući i Srbiju, 14. decembra. Lažni imejlovi su poslati sa različitih domena, a link u imejlu preusmerava korisnike na Facebook Messenger gde se predstavlja lažni tim za podršku Facebook-a. Ova prevara je sofisticirana jer simulira internu komunikaciju na Facebook platformi, stvarajući lažni osećaj poverenja.
Prevara se ističe po svojoj sofisticiranosti jer za razliku od ranijih prevara koje su optuživale korisnike za kršenje autorskih prava i usmeravale ih da odgovore putem imejla, ovaj pristup simulira internu komunikaciju na samoj Facebook platformi. Ovo može lako prevariti korisnike u situaciji visokog stresa nakon optužbi za širenje nelegitimnog sadržaja.
Stručnjaci savetuju korisnicima da pažljivo provere imejl adrese pošiljalaca, da ne klikću na sumnjive linkove i da se direktno obrate Facebook podršci ukoliko dobiju sumnjive poruke. Takođe, preporučuju da se prati i ažurira sigurnosne postavke naloga kako bi se smanjio rizik od ovakvih prevara.
Facebook je veoma popularna platforma za promociju kompanija i brendova, ali sa popularnošću dolaze i rizici od prevara i napada. Važno je da korisnici budu svesni ovakvih prevara i da preduzmu korake kako bi zaštitili svoje poslovne profile od potencijalnih napadača.
U današnjem digitalnom svetu, bezbednost na internetu postaje sve važnija tema. Pretnje poput phishinga, malware-a i prevara putem društvenih mreža postaju sve sofisticiranije, te je neophodno da korisnici budu informisani i oprezni kako bi zaštitili svoje podatke i svoje poslovne profile.
Kompanije trebaju da ulože u edukaciju svojih zaposlenih o bezbednosti na internetu, kao i da im pruže alate i resurse koji će im pomoći da prepoznaju potencijalne pretnje i da se zaštite od njih. Prevencija je ključna u borbi protiv cyber pretnji, te je važno da korisnici budu proaktivni u zaštiti svojih podataka i svojih poslovnih naloga.
Ukoliko primetite sumnjive poruke ili aktivnosti na svojim poslovnim profilima na društvenim mrežama, odmah obavestite nadležne i preduzmite korake kako biste zaštitili svoje podatke i sprečili dalje napade. Bezbednost na internetu je od suštinskog značaja u današnjem digitalnom svetu, te je važno da svi korisnici budu informisani i oprezni kako bi izbegli potencijalne pretnje i sačuvali svoje podatke.