I Srbija bi kao i Francuska mogla da stane na put prikrivrenim poskupljenjima

Milan Petrović avatar

Prikriveno podizanje cene proizvoda smanjivanjem pakovanja postalo je sve prisutnija pojava u Evropi, kao i u Srbiji. Građani su sve više suočeni sa ovom nepoštenom poslovnom praksom proizvođača, koja im otežava donošenje ekonomskih odluka prilikom kupovine. Francuska je kao jedna od prvih zemalja odlučila da stane na put ovim prikrivenim poskupljenjima, donoseći zakon koji obavezuje trgovce na malo da obaveste kupce o promenama u pakovanju proizvoda koje ne prate adekvatno sniženje cena. Ova mera je dočekana sa pozitivnim reakcijama, jer će značajno pomoći kupcima da donesu informisanu odluku prilikom kupovine.

Naime, Nacionalna organizacija potrošača Srbije ističe da je takva odluka Francuske odlična jer dodatno štiti potrošače i smanjuje mogućnost prevare. Takođe, sve je više pritužbi građana na pojavu šrinkflacije, odnosno smanjenja količine proizvoda po istoj ceni. U Srbiji, sve je više proizvoda sa smanjenim pakovanjima, što dodatno otežava kupovinu potrošačima. Umesto standardnih pakovanja, sada se mogu pronaći pakovanja pirinča od 450 i 900 grama, brašna od 900 grama, testenina od 400 grama, smrznutog povrća od 450 i 400 grama, čokolade sa manjom količinom, sira od 450 i 900 grama, kafe od 175 i 180 grama, kikirikija u kesicama od 75, 80, i 90 grama, keksa u ambalažama od 167 grama, čaša jogurta i kiselog mleka od 180 grama.

Marko Dragić iz NOPS-a ističe da je potrebno da i Srbija preduzme korake kako bi se suprotstavila ovakvim nepoštenim poslovnim praksama proizvođača, te da treba usvojiti propise koji će regulisati ovu oblast. Kao dobar primer ističe odluku Francuske i navodi da Srbija ne mora čekati EU, već može samostalno regulisati svoje zakone u korist potrošača. Do tada, potrošači koji primete ovu zloupotrebu, mogu samo izbegavati kupovinu takvih proizvoda dok se ne donesu odgovarajući propisi.

Smanjivanje pakovanja uz zadržavanje istih cena predstavlja zloupotrebu navika potrošača, jer proizvođači računaju da kupci neće proveravati težinu proizvoda već će se oslanjati na uobičajenu veličinu ambalaže. Na taj način, potrošači mogu biti dovedeni u zabludu i platiti više za manje količine proizvoda. Ova praksa uglavnom profitira proizvođače i trgovce, dok potrošači trpe gubitke. Kako se situacija trenutno odvija, potrošači mogu samo pažljivo birati proizvode i izbegavati one sa smanjenim pakovanjima sve dok se ne donesu odgovarajući zakoni koji će ih zaštiti od ovakvih prevara.

Milan Petrović avatar