Idemo u zabranu društvenih mreža mlađima od 16 godina

Milan Petrović avatar

Australijski premijer Entoni Albanese najavio je da će njegova vlada donijeti zakon koji će zabraniti korištenje društvenih mreža za djecu mlađu od 16 godina, što bi bio prvi takav zakon na svijetu. Albanese je istaknuo da su društvene mreže štetne za mentalno zdravlje djece te da želi zaštititi mlade od potencijalnih negativnih utjecaja.

Prema najavi premijera, zakon bi trebao biti predstavljen parlamentu ove godine, a stupio bi na snagu dvanaest mjeseci nakon što bude usvojen. Izuzetak od zabrane korištenja društvenih mreža bit će samo djeca koja imaju pristanak svojih roditelja.

Albanese je naglasio da će društvene mreže biti odgovorne za sprječavanje pristupa mlađim korisnicima te da neće biti teret na djeci ili njihovim roditeljima. Ministrica komunikacija Mišel Rouland dodatno je pojasnila da će zakon obuhvatiti platforme poput Instagrama, Facebooka, TikToka, Twittera te vjerojatno i YouTubea.

Ova najava Australijske vlade izazvala je različite reakcije u javnosti. Dok su neki podržali ovaj potez kao korak u zaštiti djece od potencijalnih opasnosti na internetu, drugi su izrazili zabrinutost zbog moguće cenzure i ograničavanja slobode izražavanja.

Mnogi stručnjaci za dječju psihologiju i mentalno zdravlje podržali su ovu inicijativu, ističući da su društvene mreže često izvor stresa, anksioznosti i depresije kod djece i adolescenata. Prekomjerno korištenje društvenih mreža može imati negativne posljedice na razvoj mozga, socijalne vještine te općenito na mentalno zdravlje mladih ljudi.

Studije su pokazale da djeca koja provode previše vremena na društvenim mrežama često imaju problema s koncentracijom, samopouzdanjem te emocionalnom stabilnošću. Također, izloženost nasilnom ili neprimjerenom sadržaju na internetu može imati dugoročne posljedice na psihološko zdravlje djece.

Osim toga, veliki broj djece postaje žrtvom cyberbullyinga, koji može imati ozbiljne posljedice po njihovo emocionalno stanje i samopouzdanje. Zabrinutost zbog sigurnosti djece na internetu sve je veća, posebno s obzirom na brzi razvoj tehnologije i sve veću dostupnost online sadržaja.

Zabrana korištenja društvenih mreža za djecu mlađu od 16 godina predstavlja korak prema većoj sigurnosti i zaštiti mladih korisnika na internetu. Ova inicijativa Australijske vlade mogla bi postati primjer drugim zemljama u svijetu koje se suočavaju s sličnim izazovima u digitalnom dobu.

Međutim, ostaje pitanje kako će se provesti zabrana korištenja društvenih mreža za djecu te kako će se osigurati poštivanje ovog zakona u praksi. Mnogi se pitaju hoće li se roditelji moći pouzdati u društvene mreže da zaista blokiraju pristup mlađim korisnicima ili će biti potrebne dodatne mjere nadzora i regulacije.

U svakom slučaju, ova inicijativa Australijske vlade otvara važnu raspravu o ulozi društvenih mreža u životima djece te o potrebi za zaštitom mladih korisnika od potencijalnih rizika na internetu. Sigurnost i dobrobit djece trebaju biti prioritet u digitalnom svijetu, a donošenje zakona koji će ih zaštititi od štetnih utjecaja online okoline važan je korak u tom smjeru.

Milan Petrović avatar