Ili nuklearni sporazum ili sanakcije

Milan Petrović avatar

Sjedinjene Američke Države (SAD) planiraju da uvedu strože sankcije protiv Irana ukoliko ne dođe do postizanja sporazuma o iranskom nuklearnom programu. Američki ministar energetike, Kris Rajt, izjavio je u intervjuu za televiziju Si-En-Bi-Si da očekuje da će nove, oštrije mere biti primenjene kako bi se Teheran naterao da odustane od svog nuklearnog programa. Rajt je naglasio da SAD ne mogu dozvoliti da Islamska Republika Iran poseduje nuklearno oružje, ističući ozbiljnost situacije.

Izjave američkog ministra dolaze u trenutku kada se očekuju pregovori između Vašingtona i Teherana, koji će se održati u Omanu 12. aprila. Iranski ministar spoljnih poslova, Abas Aragči, potvrdio je ovaj sastanak, koji se smatra ključnim za budućnost pregovora o nuklearnom pitanju. Međutim, iranski predsednik, Masud Pezeškijan, ranije je naglasio da Iran ne može da pregovara direktno sa Sjedinjenim Američkim Državama o svom nuklearnom programu, te da su posrednici iz trećih zemalja neophodni za bilo kakav dijalog.

Ova situacija dodatno se komplikuje s obzirom na nedavne izjave američkog predsednika Donalda Trampa. On je početkom marta poslao pismo iranskom vrhovnom lideru, ajatolahu Aliju Hamneju, u kojem je naglasio da bi voleo da postigne sporazum sa Iranom. U tom pismu, Tramp je izneo mogućnosti za rešavanje iranskog nuklearnog pitanja, ističući da postoje dva načina: vojni ili diplomatski. Predsednik je naglasio da preferira diplomatski pristup, ali nije isključio mogućnost vojne akcije ukoliko bi to bilo neophodno.

U međuvremenu, situacija u Iranu postaje sve napetija. Agencija Rojters je prenela da su iranske Oružane snage stavljene u stanje povišene borbene gotovosti po naređenju vrhovnog vođe, ajatolaha Hamneja. Ova odluka je doneta zbog pretnji predsednika Trampa prema Teheranu, što dodatno ukazuje na napetost između dve zemlje.

S obzirom na sve ove okolnosti, međunarodna zajednica pažljivo prati razvoj događaja. Mnogi analitičari smatraju da bi strože sankcije mogle imati ozbiljne posledice po iransku ekonomiju, koja se već suočava s teškim izazovima. Iran je, s druge strane, naglasio da neće odustati od svog nuklearnog programa, ističući da je on deo njihovog suvereniteta i nacionalne bezbednosti.

U ovom kontekstu, važno je napomenuti da su prethodni pregovori između SAD i Irana, koji su rezultirali sporazumom iz 2015. godine, propali nakon što je Tramp odlučio da povuče SAD iz tog dogovora 2018. godine. Ovaj potez je izazvao niz ekonomskih sankcija prema Iranu, što je dodatno pogoršalo odnose između dve zemlje.

Dok se situacija razvija, jasno je da će naredni pregovori biti ključni za budućnost iranskog nuklearnog programa i odnosa između SAD i Irana. Mnogi se nadaju da će dijalog, uz posredovanje trećih zemalja, pomoći u smanjenju tenzija i pronalaženju mirnog rešenja. Međutim, s obzirom na trenutne okolnosti i izrečene pretnje, postoji bojazan da bi situacija mogla eskalirati u otvoreni sukob.

U svakom slučaju, međunarodni akteri, uključujući Evropsku uniju i druge države, prate situaciju s velikom pažnjom. S obzirom na globalne implikacije iranskog nuklearnog pitanja, jasno je da će budući događaji imati dalekosežne posledice za mir i stabilnost u regionu i šire. S obzirom na sve navedeno, predstojeći pregovori u Omanu biće od izuzetnog značaja za buduće odnose između SAD i Irana, kao i za globalnu bezbednost.

Milan Petrović avatar