Imaćemo dovoljno struje, ali mora mnogo da se ulaže

Milan Petrović avatar

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić nedavno je izjavio da će Srbija imati dovoljno električne energije, ali da će biti potrebno ulagati u nove izvore energije, što će zahtevati nekoliko milijardi evra. On je istakao da se Srbija trenutno suočava sa povećanom potrošnjom struje zbog uvođenja veštačke inteligencije i vozila na električni pogon. Vučić je naglasio da će morati da se ulože veliki iznosi novca kako bi se osigurala dovoljna količina električne energije.
U vezi sa zabranom izgradnje nuklearne elektrane, koja je doneta 1989. godine, predsednik je izrazio mišljenje da je to bila velika greška i ukazao na to da su druge zemlje bivše Jugoslavije, poput Hrvatske i Slovenije, iskoristile tu priliku za razvoj sopstvenih energetskih resursa. On je istakao da i Srbija treba da razmišlja o alternativnim izvorima energije poput geotermalnih izvora kako bi osigurala energetsku sigurnost zemlje.
Vučićeva izjava dolazi u trenutku kada se čitav svet suočava sa sve većom potražnjom električne energije zbog napretka tehnologije i prelaska na ekološki prihvatljive izvore energije. U tom kontekstu, Srbija kao zemlja sa razvijenom industrijom i potrebom za stabilnom energetskom infrastrukturom mora da preduzme korake ka diversifikaciji izvora energije i povećanju kapaciteta proizvodnje.
Srbija već ima nekoliko hidroelektrana koje koriste energiju vode kao primarni izvor, ali je potrebno razmotriti i druge opcije poput solarnih i vetroparkova kako bi se osigurala stabilna i održiva proizvodnja električne energije. Pravilno planiranje i investicije u nove tehnologije mogu pomoći Srbiji da postane energetski nezavisna zemlja koja će moći da odgovori na sve veće potrebe svojih građana i privrede.
Srbija se takođe suočava sa izazovom modernizacije transportnog sektora, što će dovesti do veće potražnje za električnim vozilima i infrastrukturom za punjenje. Kako bi se adekvatno odgovorilo na ove izazove, potrebno je da se ulože velika sredstva u izgradnju novih elektrana i mreža distribucije energije koje će moći da podrže sve veće potrebe za električnom energijom.
U kontekstu globalnih klimatskih promena i prelaska na održivu proizvodnju energije, Srbija mora da bude spremna da prati trendove i preuzme odgovornost za svoj doprinos u smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte. To znači da će biti potrebno preduzeti korake ka smanjenju zavisnosti od fosilnih goriva i prelasku na čistije izvore energije.
Investiranje u nove tehnologije, obnovljive izvore energije i energetsku efikasnost će biti ključni faktori u osiguravanju energetske sigurnosti zemlje i stvaranja održive budućnosti za sve građane Srbije. Vučićeva izjava naglašava važnost planiranja i strategije u oblasti energetike kako bi se osiguralo da zemlja može da odgovori na sve veće zahteve i izazove koji dolaze sa porastom potrošnje električne energije.
U zaključku, Srbija se suočava sa velikim izazovima u oblasti energetike, ali uz adekvatno planiranje, investicije i pridržavanje najnovijih tehnoloških trendova može osigurati stabilan i održiv energetski sistem za buduće generacije. Važno je da zemlja prepozna svoje potrebe i preduzme konkretne korake ka diversifikaciji izvora energije i povećanju proizvodnih kapaciteta kako bi osigurala sigurnu i prosperitetnu budućnost svojih građana.

Milan Petrović avatar