Sinoć je ispred Devete beogradske gimnazije došlo do incidenta uoči sednice Saveta roditelja, kada se, prema rečima direktorke škole Tatjane Šuković, okupilo oko 100 roditelja sa pištaljkama zahtevajući prisustvo na sednici. Na društvenim mrežama su se pojavili snimci na kojima se čuje kako okupljeni roditelji uzvikuju „ostavka“ i pitaju policiju zašto ne mogu da prisustvuju sastanku.
Direktorka Šuković objasnila je da je sednica bila zakazana sa ciljem da se odluči da li će učenici pohađati nastavu ili ne. „Htela sam sa roditeljima to da rešim, posebno sa roditeljima maloletne dece koja se izjašnjavaju da li žele ili ne žele da idu u školu,“ rekla je ona. Šuković je naglasila da su roditelji ti koji moraju da se izjasne o tome da li njihova deca žele da pohađaju školu.
Kako je Šuković navela, incident je nastao kada se ispred škole okupila grupa od stotinak roditelja sa pištaljkama koji su zahtevali da prisustvuju sastanku. „Vikali su ‘ostavke’, verovatno upućeno meni. Naravno, po poslovniku roditelji u proširenom sastavu mogu da prisustvuju ovakvim sastancima, ali je u dogovoru sa predsednikom Saveta roditelja dogovoreno da za tim nema potrebe,“ izjavila je direktorka. Na kraju, nekolicina roditelja je ipak puštena da uđe kao posmatrači, ali su se ponašali neprijatno i postavljali pitanja koja, prema njenim rečima, nisu imala smisla.
Sastanak se završio uz teške reči upućene direktorki, a ona nije mogla da izloži inspekcijski zapisnik jer su roditelji sami postavljali pitanja i davali odgovore. Takođe, roditeljima je poslato obaveštenje da, ukoliko ne žele da njihovo dete pohađa nastavu, to moraju da potpišu i preuzmu odgovornost za svoju decu.
Na društvenim mrežama su se pojavili snimci incidenta, na kojima se može videti kako roditelji okupljeni ispred škole razgovaraju sa policijom. Tokom ovog razgovora, roditelji su objašnjavali zašto bi trebalo da prisustvuju sednici. Ipak, završetak rasprave nije bio prikazan na snimcima.
Pored toga, na nekim snimcima su zabeleženi i pocepani transparenti za koje se tvrdi da su ih napravili učenici gimnazije, dok su ih zaposleni u školi pocepali. Direktorka Šuković nije komentarisala ove navode.
Ovaj incident ukazuje na napetosti između roditelja i rukovodstva škole, a posebno u svetlu trenutnih obrazovnih politika i odluka koje se donose bez odgovarajuće komunikacije i uključivanja roditelja. Ova situacija je poslužila kao podstrek za dalje razmišljanje o tome kako se mogu unaprediti odnosi između škole i roditelja, kako bi se izbegle slične situacije u budućnosti.
Direktorka Šuković istakla je da je važno da se roditelji uključe u proces donošenja odluka koje se tiču obrazovanja njihove dece, ali i da je neophodno poštovati dogovorene procedure i pravila. Ova situacija takođe naglašava značaj otvorene komunikacije između svih strana kako bi se obezbedilo da se interesi učenika stave na prvo mesto.
U svetlu ovih događaja, može se očekivati da će se u narednim danima intenzivirati razgovori između roditelja, škole i nadležnih institucija kako bi se pronašla rešenja koja će zadovoljiti sve strane i omogućiti nesmetano odvijanje obrazovnog procesa. Ovaj incident može poslužiti kao važna lekcija o potrebama za dijalogom i saradnjom u obrazovnom okruženju.