Inflacija u januaru 2025 viša

Milan Petrović avatar

U Srbiji su potrošačke cene u januaru 2025. godine zabeležile povećanje od 4,6% u poređenju sa istim mesecom prethodne godine, kako je objavio Republički zavod za statistiku. Ovaj trend rasta cena nastavljen je iz prošle godine, kada su u novembru i decembru inflacija iznosila 4,3%. Preokret u opadajućem trendu inflacije dogodio se u junu 2024. godine, kada je inflacija iznosila 3,8%.

U analizi cena proizvoda i usluga lične potrošnje, u poređenju sa decembrom 2024. godine, u januaru 2025. godine zabeleženo je prosečno povećanje od 0,6%. Kada se posmatraju glavne grupe proizvoda i usluga, najveći rast cene registrovan je u sektoru restorana i hotela, koji su porasli za 9,4%. Sledili su sektor alkoholnih pića sa rastom od 7,6% i usluge sa povećanjem od 7%. Ostale grupe sa značajnim rastom uključuju opremu za stanovanje (6,3%), zdravlje (5,5%), odeću i obuću (4,8%), obrazovanje i komunikacije (po 4,4%), rekreaciju (4,2%), hranu i bezalkoholna pića (4,1%), kao i transport i stanovanje (po 3,5%).

Kada se posmatra mesec januara 2025. godine u odnosu na prethodni mesec, rast cena zabeležen je u grupama komunikacija (1,3%), transport (1,2%) i rekreacija i kultura (0,7%). U grupama hrane i bezalkoholnih pića, kao i stanovanja, vode, električne energije, gasa i ostalih goriva, rast je bio po 0,6%. U zdravstvu su cene porasle za 0,5%, dok su u grupama opreme za stan i tekuće održavanje i restorana i hotela zabeležene povećanja od po 0,4%.

Takođe, rast cena zabeležen je u grupama alkoholnih pića i duvana, kao i obrazovanja, koji su porasli za po 0,1%. Međutim, u grupi odeće i obuće došlo je do pada cena od 0,6%. Ostale grupe proizvoda i usluga nisu zabeležile značajnije promene cena.

Ove informacije ukazuju na to da se potrošačke cene u Srbiji i dalje kreću u rastućem trendu, što može biti zabrinjavajuće za potrošače i ekonomsku stabilnost zemlje. Rast cena, posebno u sektorima koji direktno utiču na životni standard građana, može dovesti do smanjenja kupovne moći i promena u potrošačkim navikama.

U svetlu ovih podataka, ekonomski analitičari će verovatno pratiti situaciju i pružati preporuke kako bi se ublažili negativni efekti inflacije na građane. Očekuje se da će Vlada i nadležni organi reagovati na ovu situaciju kako bi zadržali ekonomsku stabilnost i zaštitili interese potrošača. U svakom slučaju, potrošači će morati da budu oprezni i da pažljivo planiraju svoje troškove u ovom izazovnom ekonomskom okruženju.

Milan Petrović avatar