Intervju, Magdalena Placova, češka književnica

Tamara Nikolić avatar

Felice Bauer, berlinska Jevrejka i bivša verenica Franca Kafke, je inspiracija za roman „Život posle Kafke“, koju je napisala Magdalena Placova. Feliceina istorija nakon raskida sa Kafkom je obuhvaćena u knjizi, a istraživanja su pomogla da se predstavi epoha u kojoj su živele nemačke i češke izbeglice u Francuskoj, Švajcarskoj, Izraelu i Americi. Placova je obišla mesta povezana sa Felice i likovima iz romana kako bi stvorila detaljne opise, ponekad crpeći inspiraciju iz mašte radi snažnijeg doživljaja za čitaoce.

Porodica Felice Bauer reagovala je pozitivno na roman, iako se tema Henrijeve ljubomore prema Kafki mogla smatrati kontroverznom. Placova ističe da Felice Bauer nije dobila toliko pažnje kao Milena Jesenski zbog strastvene veze sa Kafkom, ali je želela da u svom delu pokaže da Felice nije bila nezanimljiva profiterka kako su je prikazali neki kritičari. Felice je bila snažna žena, spremna na ljubav i podršku prema drugima, ali je nailazila na sputavajuće društvene norme tog vremena.

Priča se takođe fokusira na Gretu Bloh, ključnu figuru koja je doprinela prekidu veridbe između Felice i Kafke. Placova ističe Gretinu tragičnu sudbinu u Aušvicu kao inspiraciju za roman. Pored toga, Placova istražuje i mogući vanbračni sin Grete Bloh sa nekim drugim muškarcem, a ne sa Kafkom, dodajući složenosti priči.

Magdalena Placova je istražila život posle raskida između Felice Bauer i Franca Kafke kroz intimne priče i sudbine vezane za ove likove, otkrivajući slojeve njihovih života nakon razdvajanja. Kroz roman „Život posle Kafke“, Placova donosi novi pogled na Felice Bauer kao snažnu ženu koja je uspela da prevaziđe prepreke i suoči se sa traumama iz prošlosti.

Tamara Nikolić avatar